Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński został w Polskim Radiu 24 zapytany o ataki na działaczy i zwolenników PiS podczas weekendowego spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Kórniku.

Reklama

Te ataki, które można było obserwować w ostatnich dwóch dniach, to nie były wyłącznie ataki na polityków - powiedział.

Jabłoński: Agresywne ataki

Mieliśmy do czynienia z atakiem na ludzi, którzy przyszli na spotkanie z prezesem Kaczyńskim, na zwolenników PiS. Ci ludzie byli atakowani w sposób agresywny, te osoby były opluwane, wyzywane w sposób niezwykle brutalny. To ma na celu zastraszenie ludzi, którzy chcą spotkać się z politykami partii, którą wspierają, coś takiego nigdy nie powinno mieć miejsca - mówił Jabłoński.

Reklama
Reklama

Wiceszef MSZ: Celem jest destabilizacja sytuacji politycznej w Polsce

To jest zjawisko, które "ma na celu destabilizować sytuację polityczną w Polsce". Mieliśmy do czynienia z bardzo różnymi wydarzeniami tego rodzaju, inspirowanymi przez Federację Rosyjską w wielu innych państwach, nawet w Stanach Zjednoczonych - przypomniał.

Rosyjski scenariusz?

Podobnie, dodał, Rosjanie destabilizowali sytuację w Katalonii. Niestety jest bardzo prawdopodobne, że w Polsce taki scenariusz również może być realizowany, także z udziałem polityków, którzy robią to nieświadomie albo niestety świadomie - powiedział wiceszef MSZ.

autor: Piotr Śmiłowicz