Jak poinformowała we wtorek podczas rozmowy z dziennikarzami minister obrony Hiszpanii Margarita Robles, czołgi nie zostaną przekazane Ukrainie, gdyż znajdują się w bardzo złym stanie. Szefowa resortu wyjaśniła, że Leopardy są od dłuższego czasu nieużytkowane i “mogłyby stanowić zagrożenie" dla żołnierzy ukraińskich.

Reklama

Robles dodała, że w środę spotka się w ambasadzie Ukrainy z przedstawicielami tego kraju, aby omówić kwestię wsparcia, jakiego Madryt mógłby udzielić Kijowowi. Stwierdziła, że wizyta ta będzie “dowodem całkowitej solidarności Hiszpanii z narodem ukraińskim”.

Reklama

Leopardy tkwią w magazynach

Według portalu Infodefensa rząd Pedro Sancheza zamierzał przekazać Ukrainie dziesięć czołgów Leopard, z których od kilku lat hiszpańska armia nie korzysta. Pojazdy te, według hiszpańskiego portalu, są nieużytkowane i znajdują się w magazynach wojskowych na terenie Aragonii.

Oświadczenie Robles jest zaskoczeniem dla hiszpańskiej opinii publicznej. W lipcu bowiem część mediów, m.in. madrycki dziennik “La Razon”, podawała, że rząd Sancheza podjął pozytywną decyzję w sprawie dostarczenia Leopardów wojskom Ukrainy.

Marcin Zatyka