Według źródeł rządowych, również w środę premier Mateusz Morawiecki ma powierzyć Kuchcińskiemu obowiązki szefa KPRM.

Reklama

Premier powiedział w ubiegłym tygodniu dziennikarzom, że powołanie Kuchcińskiego na szefa KPRM to jego "autorski pomysł" i że poprosił Kuchcińskiego, by współpracował z nim w tej "najbliższej roli, najważniejszej roli jaką jest szef kancelarii".

Prezydent o "odwadze i poczuciu misji"

Podczas uroczystości w Belwederze prezydent dziękował Kuchcińskiemu za podjęcie się nowego zadania.

- Panie ministrze, w trudnym czasie, kiedy tak samo, jak i reszta Europy, reszta świata borykamy się z całym szeregiem problemów gospodarczych, przede wszystkim wywołanych napaścią rosyjską na Ukrainę, kiedy jest tak wiele niepokoju, kiedy jest tak wiele trudnych decyzji, które trzeba podejmować w ramach Rady Ministrów, kiedy trzeba podejmować również wiele decyzji niepopularnych, które zawsze są decyzjami niełatwymi dla polityków, zwłaszcza w standardach demokratycznych, kiedy wszyscy podlegamy wyborom - bardzo dziękuję za to - podkreślił Duda.

Według niego, "pokazuje to, nie tylko determinację i gotowość pracy dla Rzeczypospolitej, ale to pokazuje także odwagę i głębokie poczucie misji".

Reklama

Szymański odwołany

Prezydent Andrzej Duda odwołał też - na wniosek premiera - Konrada Szymańskiego ze składu Rady Ministrów, z urzędu ministra do spraw Unii Europejskiej.

Prezydent dziękował też Szymańskiemu "za prowadzenie trudnych europejskich spraw". - Razem z panem premierem, razem z ministrem spraw zagranicznych w pewnych aspektach, także razem ze mną i z moimi współpracownikami - podkreślił Duda.

Szymański wcześniej w środę poinformował, że odchodzi ze stanowiska. Jak podkreślił, liczy, że nowe otwarcie także personalne pomoże w zakończeniu sporu z Brukselą w sprawie praworządności.

Karol Kostrzewa, Rafał Białkowski