W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu w sprawie likwidacji abonamentu RTV. Przepisy zakładają też zakaz tworzenia serwisów informacyjnych przez publicznego nadawcę. Reprezentantem Komitetu Inicjatywny Ustawodawczej był prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Reklama

O obywatelski projekt ustawy pytany był w Polskim Radiu 24 doradca prezydenta RP Paweł Sałek. - Myślę, że Rafał Trzaskowski w pierwszej kolejności powinien zająć się miastem stołecznym Warszawa. Do tego jest powołany przez Warszawiaków i to jest pierwsza rzecz, którą powinien się zajmować - ocenił.

Reklama

Ta propozycja, która się wczoraj pojawiła w Sejmie w mojej opinii jest propozycją tylko i wyłącznie na potrzeby nadchodzącej kampanii wyborczej i opowieści o tym, że media publiczne są niepotrzebne - zaznaczył Sałek.

Podkreślił, że media publiczne, szczególnie anteny regionalne, są niezbędna dla funkcjonowania państwa

Rozpatrywany w środę projekt ustawy zakłada przede wszystkim zmiany w ustawie o opłatach abonamentowych oraz ustawie o radiofonii i telewizji. W jego uzasadnieniu przypomniano, że zgodnie z ustawą o radiu i telewizji Telewizja Polska jest zobowiązana m.in. do tworzenia i rozpowszechniania "wyspecjalizowanego programu informacyjno-publicystycznego".

Projekt zakładał więc taką zmianę przepisów (artykułów 21 i 26) ustawy o radiofonii i telewizji, które spowodują, że TVP nie będzie mogła tworzyć tego typu programów. Inicjatorzy ustawy dążą także do uchylenia ustawy o opłatach abonamentowych i umorzenia z urzędu wszczętych i prowadzonych na jej podstawie egzekucji. Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożył Klub Parlamentarny PiS.

Głosowanie nad projektem odbędzie się w czwartek w bloku głosowań.