Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda powołał nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa. Zastąpił on na tym stanowisku Henryka Kowalczyka, który nadal będzie wicepremierem. Prezydent ponadto powołał Janusza Cieszyńskiego na ministra cyfryzacji.

Reklama

Robert Telus to poseł Prawa i Sprawiedliwości i przewodniczący sejmowej Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi (RRW), a także m.in. Podkomisji stałej ds. monitoringu Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. W 2021 r. został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego w skład Rady Doradców Politycznych.

Janusz Cieszyński jest sekretarzem stanu w KPRM, pełnomocnikiem Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa. W latach 2018-2020 był wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za informatyzację sektora zdrowia, w tym m.in. nadzór nad Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia; od kwietnia 2021 r. był wiceprzewodniczącym Rady ds. Cyfryzacji. Jej członkowie wspierają wiedzą i doświadczeniem m.in. Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji.

Reklama
Reklama

Robert Telus [SYLWETKA]

Robert Telus, poseł Prawa i Sprawiedliwości, jest przewodniczącym sejmowej Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi (RRW), a także m.in. Podkomisji stałej ds. monitoringu Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej oraz Podkomisji stałej ds. monitoringu zwalczania Afrykańskiego Pomory Świń oraz innych chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich.

Z wykształcenia jest inżynierem środowiska - ukończył Politechnikę Krakowską, wydział Inżynierii Środowiska, Ochrona środowiska - wskazano na stronie sejm.gov.pl.

W 2021 r. został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego w skład Rady Doradców Politycznych.

Od 2007 r. Telus pełnił funkcję posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VI kadencji. 25 października 2015 r. został wybrany jako poseł na Sejm VIII kadencji. Startował z list Prawa i Sprawiedliwości. Członek partii oraz Klubu Parlamentarnego PiS. Wcześniej Robert Telus pracował jako dyrektor Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Łodzi, przez wiele lat kierował także Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej w Opocznie. Przez dwie kadencje pełnił funkcję radnego Rady Powiatu opoczyńskiego - wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej posła http://telusrobert.pl. "W poprzedniej kadencji był autorem prawie 200 interpelacji oraz ponad 20 zapytań poselskich i pytań w sprawach bieżących" - dodano.

Ojciec czwórki dzieci Karoliny, Kamili, Faustyny i Franciszka. Z żoną Małgorzatą tworzyli rodzinę zastępczą dla Mileny, Ani, Nadii, Dominika i Tomka. "Swój czas wolny najchętniej spędza w rodzinnym gronie. Jego pasją jest hodowla koni" - wskazano.

Dymisja Kowalczyka

W środę Henryk Kowalczyk poinformował, że złożył rezygnację z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi. - Złożyłem rezygnację z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi, widząc, że podstawowy postulat rolników przez Komisję Europejską nie zostanie spełniony - powiedział Kowalczyk.

Jak dodał w oświadczeniu, KE opublikowała projekt przedłużenia bezcłowego i bezkontyngentowego importu zbóż z Ukrainy na kolejny rok, który ma obowiązywać od czerwca tego roku do 5 czerwca 2024 r. Podkreślił, że "widać bardzo wyraźnie, że ten postulat, podstawowy postulat rolników przez KE nie zostanie spełniony".

Robert Telus jest szefem sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, a od 2021 roku został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego Rady Doradców Politycznych.

Grzegorz Bruszewski