W Sejmie znalazłyby się także Trzecia Droga, czyli koalicja PSL i Polski 2050 z poparciem 10,6 proc., oraz Lewica z Partią Razem, którą poparło 9,7 proc. AgroUnia uzyskała w sondażu 0,3 proc. poparcia, zaś 5,8 proc. pytanych nie miało zdania w tej kwestii.

Reklama

Spada poparcie dla PiS

Jak poinformowano, w porównaniu z poprzednim sondażem IBRiS dla "Wydarzeń", którego wyniki opublikowano 22 maja, poparcie dla PiS obniżyło się o 1 pkt proc., a dla KO wzrosło o 3,7 pkt proc. Notowania Trzeciej Drogi są niższe o 3,6 pkt proc., zyskały natomiast Konfederacja (0,6 pkt proc.) oraz Lewica i Partia Razem (0,4 pkt proc.). O 0,5 pkt proc. osób mniej wybrało opcję "nie wiem".

W sondażu zapytano także, czy organizacja zorganizowanego przez KO opozycynego marszu 4 czerwca w Warszawie wpłynęła na to, jak Polacy zagłosują w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu? "Okazuje się, że w przypadku 92,3 proc. pytanych opozycyjny przemarsz nie wpłynął na polityczne preferencje. Z kolei 5,9 proc. badanych odpowiedziało przeciwnie - że marsz wpłynął na wybór partii, na którą oddadzą głos. Natomiast 1,8 proc. wybrało opcję +nie wiem / trudno powiedzieć+" - napisano na stronie polsatnews.pl relacjonując wyniki sondażu.

Jedna lista?

Respondenci zostali też zapytani, czy po marszu 4 czerwca powinna powstać jedna, wspólna lista opozycji demokratycznej. "Zdecydowanie tak" odpowiedziało 26,8 proc. osób, "raczej tak" - 27,1 proc., "raczej nie" - 19,8 proc., "zdecydowanie nie" - 13,2 proc., a 13,1 proc. uznało, że nie wie lub trudno wypowiedzieć im się w tej kwestii.

Kolejne pytanie dotyczyło udziału w wyborach parlamentarnych. "Najwięcej, bo 52 proc. pytanych zadeklarowało, że +zdecydowanie+ oddałoby głos do urny, gdyby mieli taką możliwość w najbliższą niedzielę. Wariant +raczej tak+ wybrało 8,4 proc. osób. W wyborach +raczej nie+ wzięłoby udziału 13,5 proc. badanych, a 22,3 proc. stwierdziło, iż +zdecydowanie nie+ uczestniczyłoby w głosowaniu. 3,7 proc. uznało, że nie wiedzą, czy oddaliby głos albo trudno powiedzieć, jaką decyzję podjęliby" - przekazał polsatnews.pl. (PAP)