Podczas spotkania w Gdańsku, Tusk podkreślił, że gdy powstawał ruch "Solidarności" najpierw tysiące, a potem miliony ludzi powstało przeciwko władzy, która rozkradała majątek narodowy. Tamci za Gierka, mogliby się od Kaczyńskiego i Morawieckiego uczyć jak rozkrada się majątek narodowy - powiedział szef PO.

Reklama

W ocenie Tuska, obecnie w wielu dziedzinach życia mamy do czynienia z dokładnie taką samą władzą, z jaką mieli do czynienia ówcześni strajkujący. Jeśli ta władza zachowuje się dokładnie tak samo jak tamta władza wobec ludzi, to my wszyscy, nieważne czy masz lat 18 czy 80, powinniśmy zachować się tak, jak wtedy stoczniowcy w Gdańsku. Powinniśmy wstać, otworzyć szeroko oczy i powiedzieć: dosyć - oświadczył.

Wspominał też strajki, na które przychodzili zarówno księża, jak i anarchiści, związkowcy, "lewacy" i liberałowie. Wszyscy wiedzieliśmy, że musimy być solidarni i zjednoczeni, bo dopóki rządzą oni, to my, Polacy, nie mamy żadnych szans, nawet pospierać się o nasze pomysły i idee. Dzisiaj jest dokładnie tak samo - powiedział.

"Prezesie Kaczyński, jeśli nie kochasz ludzi to nigdy nie będziesz dobrze rządził"

Reklama

Szef PO przypomniał, że wówczas na strajkach krzyczano: "Nie ma wolności bez solidarności", a także "Nie ma sprawiedliwości bez miłości". Tu zwracam się do tych, którzy jako szyderstwo nazwali swoją partię Prawo i Sprawiedliwość, do prezesa Kaczyńskiego. Te słowa o prawdziwej solidarności, sprawiedliwości i miłości one dzisiaj są wymierzone przeciwko tym, którzy te wartości splugawili. Jeśli nie umiesz kochać, to nie ubiegaj się o władzę. Prezesie Kaczyński, jeśli nie kochasz ludzi to nigdy nie będziesz dobrze rządził - powiedział.

W ocenie Tuska obecnie rządzący nie umieją kochać, potrafią za to upokarzać i wykorzystywać ludzi, meblować im życie. Jednego nie potraficie: pomóc ludziom, bo nie kochacie ludzi. Nie ma sprawiedliwości bez miłości, nie ma wolności bez solidarności - powiedział.

Podkreślił, że 15 października trzeba wykorzystać moment - tak, jak w wyborach 4 czerwca 1989 r.

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Krzysztof Wójcik