Generał powiedział PAP w czwartek, że powodem do zorganizowania wydarzenia są różne, wcześniejsze akcje wymierzone przeciwko służbom mundurowym, służącym na granicy polsko-białoruskiej. Jak powiedział, "czarę goryczy" przelewa film Agnieszki Holland "Zielona granica".

Reklama

Gen. Wroński: Czarę goryczy przelała pani Holland

"Nowy film A. Holland robi z polskich żołnierzy i funkcjonariuszy sadystów i morderców. Stań na 3 minuty w łańcuchu poparcia dla naszych obrońców" - napisano na banerze akcji na Twitterze (X).

Czarę goryczy przelała pani Holland, która przygotowała paszkwil na Polskę, donos wręcz w swoim haniebnym filmie o granicy, gdzie przedstawia wymyślonym przez siebie jakimś scenariuszu zupełnie sfabrykowane, wyimaginowane sytuacje, które miały miejsce, w związku z czym powiedzieliśmy w środowisku, które broni na Twitterze polskiego munduru już od ponad dwóch lat w ramach #MuremZaPolskimMundurem i powiedzieliśmy: dość" - powiedział generał Wroński.

"Łańcuh poparcia"

Zapowiada, że w akcji w Mielniku wezmą udział ludzie z całej Polski, którzy chcą pokazać, że "nikt nie chce takiego filmu, scen, które są nieprawdziwe, zmanipulowane". "Łańcuch poparcia" w Mielniku - w geście solidarności z żołnierzami i pogranicznikami - zaplanowano na piątek, 22 września, o godzinie 17.30.

"Odnoszono się do filmu Agnieszki Holland"

Obradujący w środę w Krynkach (Podlaskie) Komitet Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych przyjął specjalną uchwałę ws. ochrony imienia żołnierzy Wojska Polskiego i innych służb, które na co dzień są zaangażowane w ochronę granicy polsko-białoruskiej. Wzięli w nim udział m.in. szef MON Mariusz Błaszczak, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, szef MSWiA Mariusz Kamiński. Odnoszono się także do filmu Agnieszki Holland.

Reklama

To bardzo ważne w kontekście prezentacji filmu pani Agnieszki Holland. Filmu uderzającego w honor, dobre imię Polski, w honor i dobre imię żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy SG czy funkcjonariuszy polskiej policji - mówił Błaszczak odnosząc się do filmu pt. "Zielona Granica".

Ocenił, że film Holland jest "kłamliwym filmem wymierzonym w morale polskich żołnierzy i funkcjonariuszy". Zapewnił też żołnierzy i funkcjonariuszy służących na granicy, że rząd RP stoi za nimi murem. Więcej powiem, że Polacy stoją murem za polskim mundurem - podkreślił.

autorka: Izabela Próchnicka