Będąc w Toruniu trudno nie wspomnieć o wsparciu dla zabytków. To najnowszy produkt naszego rządu. Propozycja dla samorządów, które mają na swoim terenie zabytkową substancję - powiedział Sasin.

Dodał, że Toruń jest wyjątkowym, jednym z najbardziej zabytkowych miast w Polsce. Zwrócił uwagę na stare miasto wpisane na listę UNESCO. Zauważył, że na odnowę i utrzymanie substancji zabytkowej tylko w ostatnich kilku miesiącach w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przeznaczono ponad 4 mld 300 mln zł.

Reklama

10 mln zł i Polski Ład

Szef MAP dodał, że "dużo ponad 10 mln zł z tego programu realizowanego w ramach Polskiego Ładu, trafiło do Torunia". Sasin, mówiąc o programach społecznych rządu poinformował, że z 227 mld zł, które trafiło do polskich rodzin w ramach programu 500 plus, 12 mld trafiło do województwa kujawsko-pomorskiego.

Reklama

Aby można było realizować wszystkie wielkie zamierzenia, potrzebna jest dobra współpraca każdego szczebla władz. Władza rządowa może realizować duże inwestycje, ale żeby zadbać o (...) tę ogromną część państwa, która jest we władztwie samorządu i żeby można było skutecznie podnieść poziom rozwoju infrastruktury, a tym samym poziom życia Polaków, niezbędna jest dobra współpraca rządu z samorządem - powiedział.

Sasin: Współpraca rządu z Toruniem modelowa

Ja z ogromną satysfakcją chcę podkreślić, że tutaj w Toruniu ta współpraca jest modelowa - zaznaczył. Sasin chwalił wiceprezydenta Torunia Adriana Móla, także obecnego na konferencji prasowej, jako niezwykle sprawnego w pozyskiwaniu środków dla Torunia. Mól kandyduje do Sejmu z szóstego miejsca na liście PiS w okręgu toruńsko-włocławskim. W krótkim czasie, kiedy jest wiceprezydentem miasta — pan Adrian Mól uczestniczył w pozyskaniu dla miasta ok. 200 mln zł. Mówiłem już o roli, jaką odgrywał w pozyskiwaniu środków na zabytki, czyli magnesu w pozyskiwaniu turystów, ważnej części gospodarki Torunia. Jest to niezwykle sprawny człowiek, mimo młodego wieku, bo ma 35 lat. Wcześniej pracował w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, był wiceprzewodniczącym Rady Miasta - wskazał Sasin.

Szef MAP pokreślił, że jest przekonany, iż jest to "znakomity kandydat, który pokazał w Toruniu, że potrafi zadbać o interesy tego miasta, potrafi zadbać o interesy mieszkańców". Jako poseł — z innej już pozycji — będzie pracę na rzecz Torunia i jego mieszkańców wykonywał. Jestem absolutnie przekonany, że wybór pana wiceprezydenta Móla do Sejmu nie tylko nie osłabi władzy samorządowej w mieście, ale wydatnie ją wzmocni, da jeszcze większe szanse i możliwości działania na rzecz tego miasta - powiedział Sasin.

Reklama

"Hub węglowy"

Wiceprezydent Mól mówił m.in. że w okresie kryzysu węglowego miasto bardzo mocno wspierało rząd, bo właśnie w Toruniu był jeden z największych w kraju "hubów węglowych".

Nadzoruję również oświatę, a nasze miasto jako jedyne w regionie realizuje bardzo dużą inwestycję ze środków rządowych — z Funduszu Inwestycji Strategicznych. To szkoła na lewobrzeżu, na którą otrzymaliśmy 65 mln zł wsparcia rządowego. Potrzeby są bardzo duże, bo w Toruniu niebawem rozpoczniemy budowę drugiej szkoły, ale bez tego wsparcia, dużego wsparcia ze strony rządu PiS, Zjednoczonej Prawicy, bardzo trudno byłoby nam podjąć decyzję o budowie drugiej szkoły - mówił wiceprezydent Mól.

Autor: Tomasz Więcławski, Olga Łozińska