W niedzielę w mediach społecznościowych pojawił się spot, w którym szef MON Mariusz Błaszczak przywołuje fragmenty planu użycia Sił Zbrojnych RP w ramach samodzielnej operacji obronnej, zatwierdzonego w 2011 roku przez b. szefa MON Bogdana Klicha. - Rząd Tuska, w razie wojny był gotowy oddać połowę Polski. Plan użycia Sił Zbrojnych, zatwierdzony przez ówczesnego szefa MON Klicha zakładał, że samodzielna obrona kraju potrwa maksymalnie dwa tygodnie, a po siedmiu dniach wróg dotrze do prawego brzegu Wisły - mówi Błaszczak w nagraniu.

Reklama

"Mapa hańby"

Szef MAP podczas spotkania z mieszkańcami Augustowa zaprezentował wydruk tej mapy. - Ta mapa jest już mapą historyczną, mapą która jest mapą hańby, tych którzy ją stworzyli, mapą hańby Tuska i jego ekipy, bo oni stworzyli tę mapę, a my tę mapę wyrzucamy dzisiaj do kosza - powiedział Sasin.

My ani kawałka polskiej ziemi nikomu nie oddamy. Ani jeden Polak nie znajdzie się pod obcą władzą. Nie pozwolimy nikogo skrzywdzić. Nie pozwolimy aby jakikolwiek okupant mógł zagrozić bezpieczeństwu Polaków. Dlatego tak bardzo mocno postawiliśmy na bezpieczeństwo – zadeklarował minister.

"Na nowe uzbrojenie i na nowe jednostki wojskowe"

Sasin przypomniał, że na obronność Polska w 2024 roku wyda 157 mld zł. Pieniądze te zostaną wydane na kolejne, nowoczesne uzbrojenie i na nowe jednostki wojskowe. - Te pieniądze muszą być wydane, żebyście tutaj w Augustowie mogli żyć bezpiecznie. Tutaj obecnie jest bezpiecznie, również dlatego, że odtwarzamy jednostki wojskowe, tutaj w Augustowie między innymi - mówił Sasin.

Minister przypomniał, że rząd PO-PSL likwidował jednostki wojskowe na wschodzie kraju i nie inwestował w Wojsko Polskie.

Reklama

Rządy Tuska, Platformy i PSL chciały oddać pół Polski Rosjanom, bez żadnego oporu. Chcieli was mieszkańcy Augustowa i całej wschodniej Polski po prostu sprzedać, oddać na pastwę zbrodniarzy putinowskich, którzy dzisiaj pokazują do czego są zdolni na Ukrainie - oświadczył Sasin.

Jacek Buraczewski