Po niedzielnej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach liderzy formacji wyruszyli w trasę. Premier Morawiecki odwiedził wieczorem ochotniczą straż pożarną w Ślemieniu.

Reklama

Podczas swojego wystąpienia szef rządu mówił o wadze frekwencji w wyborach. Przez wiele dziesięcioleci naszej III Rzeczypospolitej ten wybór nie zawsze był demokratyczny, ponieważ mieszkańcy gmin i powiatów bardzo często z racji obiektywnych - braku możliwości dojazdowych, braku dróg, braku odpowiedniej liczny lokali wyborczych - rzadziej korzystali z dobrodziejstw demokracji - mówił i dodał, że demokracja jest wtedy pełna, kiedy jest jak największy udział obywateli w wyborach.

Jak podkreślił premier, dla niego „sensem polityki jest, aby wyrównywać szanse rozwojowe, aby we wszystkich gminach, także tutaj w Ślemieniu na Żywiecczyźnie, można było spokojnie oddać głos w najbliższych wyborach”.

Aby tak się stało, staraliśmy się zapewnić nieco więcej lokali wyborczych na terenach wiejskich tak, żeby dojazd do lokalu wyborczego był dużo łatwiejszy - mówił i przyznał, że zdaje sobie sprawę, że takich lokali powinno być jeszcze więcej.

Reklama

"Wzorem wyborów poprzednich…"

Wzorem wyborów poprzednich chcemy zaproponować pewnego rodzaju rywalizację w powiatach, w gminach tak, aby gminy do 20 tysięcy (mieszkańców) mogły w poszczególnych powiatach rywalizować ze sobą, w której gminie będzie najwyższa frekwencja - poinformował Morawiecki.

Chcemy zaproponować w tych gminach działania profrekwencyjne i tym razem ta propozycja będzie dotyczyła tego, aby można było przeznaczyć do miliona złotych na remont, na modernizację remizy strażackiej - mówił. Tam, gdzie nie ma remizy, a gmina by wygrała rywalizację, to inny budynek użyteczności publicznej uzyska tę nagrodę, aby móc służyć danej społeczności lokalnej - dodał. Jak przekazał premier, niebawem zakomunikowane zostaną kolejne części z programu profrekwencyjnego.

autor: Grzegorz Bruszewski