Użytkownicy mediów społecznościowych publikują nagrania tańczącego poloneza prezydenta Dudę.

Duda w Nowym Jorku

Prezydent rozpoczął swoją jednodniową wizytę w Nowym Jorku od mszy świętej w intencji św. Jana Pawła II w Katedrze św. Patryka na Manhattanie. Nabożeństwo było koncelebrowane przez biskupa pomocniczego Nowego Jorku Edmunda Whalena i biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Obok prezydenta w katedrze był również minister kultury Piotr Gliński.

Reklama

Po mszy prezydent wygłosił przemówienie i rozpoczął 86. Paradę Pułaskiego w Nowym Jorku, jedną z największych imprez polonijnych w USA z okazji amerykańskiego Dnia Pamięci o Pułaskim. Duda jest pierwszym urzędującym prezydentem, który wziął udział w marszu. Przez nowojorską Piątą Aleję w centrum Manhattanu przeszły kolorowe platformy organizacji i środowisk polonijnych. Podobne parady odbyły się w innych miastach USA, m.in. w Filadelfii i Buffalo.

Obok Dudy w Nowym Jorku swoją dwudniową wizytę kontynuował minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Prof. Gliński odwiedził nowojorski oddział Instytutu Pileckiego na Greenwich na Manhattanie, gdzie odpowiedział na pytania dziennikarzy. Zwieńczeniem wizyty była uroczystość prezentacji trzech odzyskanych przez polski rząd obiektów kultury: dwóch zaginionych podczas II wojny światowej XVIII-wiecznych akwarel Zygmunta Vogla: „Widoku Cmentarza przy kościele Panny Marii” i „Widoku kościoła OO. Karmelitów w Warszawie” oraz skradzionego w 2005 r. rysunku Melchiora Steidla „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny”.

Z Nowego Jorku Oskar Górzyński