Konferencja prasowa polityków Suwerennej Polski: ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro i wiceministra sprawiedliwości Piotra Ciepluchy odbyła się przed pomnikiem Armii Łódź, która podczas kampanii 1939 r. stawiała zaciekły opór niemieckim najeźdźcom.

Reklama

Reżyserka "Zielonej granicy" wyróżniona

To symboliczne miejsce wybraliśmy dziś nie przez przypadek. 84. lata temu Armia Łódź broniła naszych granic, a dziś łódzka szkoła filmowa uhonorowała doktoratem honoris causa reżyser Agnieszkę Holland, która zhańbiła tych, którzy teraz bronią granicy wschodniej i Polaków, swoim gniotem "Zielona granica" - powiedział wiceminister Cieplucha.

"Spróbuję wręczyć Agnieszce Holland statuetkę złotej świni"

Reklama

Jest mi wstyd za łódzką filmówkę. Ja spróbuję wręczyć Agnieszce Holland statuetkę złotej świni - podkreślił Cieplucha, pokazując małą rzeźbę świni pomalowaną na złoto.

Agnieszka Holland porównuje polskie służby mundurowe, broniące naszego bezpieczeństwa na wschodniej granicy do niemieckich okupantów, którzy podczas ostatniej wojny mordowali ludzi. Ostatnim filmem A. Holland zrobiła nam wielką krzywdę w obrazie Polski i Polaków - mówił minister Ziobro.

Ziobro: Holland powiela język wzięty z reguł stalinowskiej propagandy

W czwartek minister sprawiedliwości zamieścił na platformie X kolejny wpis o reżyserce "Zielonej granicy". Agnieszka Holland powiela język ojca wzięty wprost z reguł stalinowskiej propagandy - napisał Zbigniew Ziobro. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi ojca Agnieszki Holland na temat żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

Reklama

"Nie ma miejsca dla piątej kolumny faszyzmu", "Wzory hitlerowskich morderców", "Bandyci, , których ideologią i hasłem naczelnym jest mord", "Hodowano bandytów", "Nie przebierają w środkach, kopiujących i prześcigających wzory hitlerowskich morderców", "Faszyzm rodzimy opiera się na tych samych podstawach ideologicznych co hitleryzm i przedstawia dla nas takie samo niebezpieczeństwo" - takie zdania z tygodnika "Walki młodych" na temat polskich żołnierzy zacytował Ziobro.

To nie Agnieszka Holland o funkcjonariuszach chroniących naszej granicy i polskim rządzie. To jej ojciec - stalinowski propagandzista Henryk Holland - i jego komunistyczny tygodnik "Walka Młodych" tak nienawistnie i kłamliwie pisał o polskich patriotach, niepodległościowym podziemiu, żołnierzach AK i NSZ - napisał minister.

Ocenił, że dawna retoryka ojca i obecna córki są uderzająco podobne. H. Holland o premierze Mikołajczyku napisał, że działa w sojuszu z "faszystowskim podziemiem". Dziś jego córka nazywa polskie władze "brunatną hołotą" i insynuuje, że jeśli wygra PiS, to Polska będzie faszystowska - napisał. Jego zdaniem, żołnierze AK i NSZ byli dla Hollanda bandytami.

Dziś pani reżyser, widząc w Straży Granicznej sadystów i przestępców oraz porównując ich do Niemców w okresie okupacji, powiela język ojca wzięty wprost z reguł stalinowskiej propagandy. Taka to więź pokoleniowa - podsumował Ziobro.

Hubert Bekrycht, Delfina Al Shehabi