Pikulik przekazał w poniedziałek na konferencji prasowej PKW meldunek policji na godzinę 21.00 na niedzielę, 15 października na zakończenie wyborów.

Reklama

Podkreślił, że jeśli chodzi o przestępstwa określone w Kodeksie karnym, to od ostatniego meldunku, który był prezentowany, było ich 52. Jak dodał, najwięcej z nich - 42 czyny - dotyczyły niszczenia dokumentów wyborczych lub referendalnych.

Według Pikulika, jeśli chodzi o przestępstwa określone w Kodeksie wyborczym, to dotyczyły one przede wszystkim wyniesienia karty wyborczej. - W skali kraju były to 23 czyny - dodał.

Pikulik poinformował też, że nie odnotowano żadnych przestępstw określonych w ustawie o referendum.

Reklama

Łącznie jeśli chodzi o przestępstwa od początku działań czyli w czasie całego dnia głosowania były to 173 czyny - powiedział członek PKW.

Wykroczenia

Pikulik przekazał też dane dotyczące wykroczeń. - Jeśli chodzi o wykroczenia określone w Kodeksie wykroczeń od ostatniego meldunku to jedynie 9 czynów. Było to zakłócanie porządku publicznego, bądź usuwanie, uszkodzenie ogłoszeń - podkreślił.

Jeśli chodzi o wykroczenia określone w Kodeksie wyborczym - dodał - "to mamy ich od ostatniego meldunku 28 czynów". Dodał, że najczęściej było to prowadzenie agitacji wyborczej w czasie ciszy wyborczej - 24 czyny.

Pikulik poinformował też, że odnotowano trzy zdarzenia, jeśli chodzi o wykroczenia określone w ustawie o referendum ogólnokrajowym. "Mieliśmy tutaj tylko trzy zdarzenia - prowadzenie kampanii w okresie zabronionym" - podkreślił.

Jeśli chodzi o wykroczenia, to łącznie od początku działań, także w czasie całego dnia objętego głosowaniem, mamy 312 czynów - poinformował.

Reklama

Członek PKW powiedział też, że oprócz pojedynczych zdarzeń należy oceniać, że dzień wyborów przebiegł spokojnie.

Edyta Roś, Karol Kostrzewa