Zuzana Čaputova mówi premierowi "nie"

Prezydent Słowacji, Zuzana Čaputová, ogłosiła w czwartek, że zaprzeczający zmianom klimatycznym polityk Rudolf Huliak nie zostanie kolejnym ministrem środowiska na Słowacji - poinformował portal Politico.

Reklama

Huliak wybrany do parlamentu z ramienia populistycznej Słowackiej Partii Narodowej (Slovenská národná strana) jest kandydatem na stanowisko ministra do spraw środowiska w rządzie Roberta Ficy. Huliak od dawna zaprzeczał zmianom klimatycznym - pisze Politico - i w mediach społecznościowych wspierał ataki na aktywistów klimatycznych, organizacje pozarządowe i społeczności LGBTQ+.

"Kandydat, który od dawna nie uznaje konsensusu naukowego w sprawie zmian klimatu i uważa, że nie istnieje prawdziwy kryzys klimatyczny, nie może kierować i reprezentować resortu, którego głównym zadaniem, zgodnie z prawem, jest ochrona przyrody i systemu klimatycznego Ziemi" - napisała Čaputová w oświadczeniu udostępnionym Politico. Jednocześnie prezydent poprosiła Ficę o wskazanie innego kandydata. W odpowiedzi partia SNS zakomunikowała, że w kwestii nominacji swego zdania nie zmieni.

"Prezydent opóźnia powołanie nowego rządu"

Ruch pani prezydent może mieć istotny wpływ na kształt personalny planowanej delegacji przyszłego rządu Roberta Ficy na szczyt europejski, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Brukseli. Fico już wcześniej oskarżył prezydent o "opóźnianie powołania nowego rządu" - pisze Politico.