Zawiadomienie NIK dotyczące Mateusza Morawieckiego

Jak czytamy w komunikacie Najwyższej Izby Kontroli, katowicka delegatura NIK "złożyła zawiadomienie w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Prezesa Rady Ministrów".

Reklama

Kontrola NIK przeprowadzona w kancelarii premiera miała ujawnić "istotne fakty w zakresie działań podczas pandemii COVID-19". Zarzuty obejmują brak dbałości o "celowe i oszczędne wydatkowanie środków publicznych oraz rzetelne wykonywanie obowiązków organu administracji".

Straty Skarbu Państwa na niemal 70 milionów złotych

"Dnia 19 października 2020 roku Premier wydał decyzję administracyjną w sprawie utworzenia szpitala tymczasowego w obiekcie PGE Stadionu Narodowego w Warszawie. Nie uwzględnił jednak wyjaśnienia dotyczącego stanu faktycznego w zakresie rzeczywistego zapotrzebowania na konkretną liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. Podobne zaniechanie miało miejsce w przypadku złego oszacowania dostępności łóżek dla pacjentów z COVID-19 w już istniejących szpitalach na terenie Warszawy. Te natomiast, w zupełności i z odpowiednią rezerwą, wystarczyłyby na zabezpieczenie leczenia pacjentów z COVID-19" - czytamy w komunikacie NIK.

NIK informuje, że wskutek zaniechania Skarb Państwa miał ponieść stratę w wysokości ponad 69 milionów złotych.