Była premier wskazała we wtorkowym wpisie na platformie X, że "pragnące przejąć władze ugrupowania są tak demokratyczne i praworządne, że ich przedstawiciele w ciągu ostatnich kilkunastu godzin zdążyli: zaatakować prezydenta RP za zapowiedź realizacji konstytucyjnej procedury powołania Rady Ministrów, przedstawić łamiący zasady Konstytucji pomysł zastosowania konstruktywnego wotum wobec ustępującej Rady Ministrów, zagrozić odmówieniem posiadania przez PiS wicemarszałka Sejmu".

Reklama

"Jeśli ci ludzie zamierzają w taki sposób rządzić Polską, to czeka nas likwidacja demokracji" - oceniła Szydło.

"Misję sformowania rządu postanowiłem powierzyć…"

Reklama

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałkowym orędziu, że po analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowił powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Przekazał też, iż zdecydował o powierzeniu funkcji marszałka seniora posłowi Markowi Sawickiemu z PSL. Jak uzasadnił prezydent, Sawicki ma najdłuższy staż parlamentarny i dał się poznać jako człowiek dialogu.

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 194 mandaty, KO - 157, Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) - 65, Nowa Lewica - 26 (w sumie te trzy komitety uzyskały 248 mandatów), a Konfederacja - 18.