Krzysztof Brejza napisał do Ministerstwa Spraw Zagranicznych z zapytaniem, ile dokumentów i dysków twardych i pamięci USB zostało zniszczonych w dniach od 1 do 26 października.

MSZ niszczyło dokumenty

Wirtualna Polska pokazała odpowiedź z resortu MSZ. "Na liście zniszczonych materiałów są: 9 kontenerów po 600 litrów dokumentów, cztery kontenery po 240 litrów, a do tego 5 kontenerów po 120 litrów. Do tego 89 worków z folderami i publikacjami”. Zniszczenia dokonywane były podstawie umowy zawartej z podmiotem zewnętrznym, ale nazwy tego podmiotu nie ujawniono.

MSZ przekazało, że "25 października 2023 r. zostało przekazane do fizycznej utylizacji, na podstawie zatwierdzonego 1 września protokołu zniszczenia nośników danych, 400 kg zniszczonych uprzednio dysków twardych”.

Reklama

Interwencja senatorska Brejzy. Odpowiedź MSZ

W MSZ 25.X przekazano do utylizacji 400 kilogramów zniszczonych „uprzednio” dysków twardych.
Odpowiedź MSZ na interwencję senatorską - napisał na portalu X poseł Krzysztof Brejza.

Reklama

Odpowiedź: od 1.X do 26.X zniszczono m. in. 592 dokumenty niejawne z tego roku - dodał.

Przetarg ABW

Posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński informowali w październiku o dziwnych zakupach w polskich służbach. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego miała na pięć dni przed wyborami rozpisać przetarg na niszczarki. W ramach przetargu ABW chciało kupić między innymi 45 niszczarek typu “Kobra 240.1 C2 ES, IDEAL 2465 CC lub równoważna” (ok. 4 tys. zł za sztukę) oraz 10 niszczarek typu “Wallner JP 516C lub równoważna” (ok. 5 tys. zł za sztukę).

Dostaję sygnały o wywożonych w nocy setkach worków ze zmielonymi dokumentami, naprędce szukanych specjalistów od uszkadzania twardych dysków i pierwszych zatopionych laptopach. Sceny jak z filmu Psy komentował ówcześnie poseł PO Michał Szczerba.