We wtorek w Sejmie odbyły się wszystkie trzy czytania przedstawionego przez Prezydium Sejmu projektu uchwały w sprawie ustalenia liczby członków Komisji do Spraw Służb Specjalnych. Za uchwałą jednomyślnie zagłosowało 458 posłów.

Drugi dzień obrad Sejmu

Na początku obrad posłowie uczcili minutą ciszy zmarłą 12 listopada br. Hannę Gucwińską, wieloletnią dyrektorkę Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu, znaną m.in. z programu "Z kamerą wśród zwierząt". W czasach PRL Gucwińska przez cztery kadencje zasiadała w Wojewódzkiej Radzie Narodowej, między 2001 a 2005 r. była posłanką na Sejm IV kadencji z ramienia SLD-UP.

Jak wynika z harmonogramu obrad, Sejm we wtorek ma wybrać sekretarzy Sejmu oraz skład osobowy Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.

Reklama

Posłowie wybiorą też posłów-członków Krajowej Rady Sądownictwa. Zgodnie z informacją na stronie Sejmu, zgłoszono ośmioro kandydatów do Rady. Kluby Polski 2050-Trzeciej Drogi, PSL-Trzeciej Drogi oraz Lewicy zgłosiły Tomasza Zimocha (Polska 2050-Trzecia Droga); kluby KO, Lewicy i PSL-Trzeciej Drogi - Annę Marię Żukowską (Lewica), klub KO zgłosił swoich posłów Kamilę Gasiuk-Pihowicz i Roberta Kropiwnickiego. Kandydatami klubu PiS są: poseł Marek Ast, Bartosz Kownacki, Kazimierz Smoliński i Arkadiusz Mularczyk.

Sejm bierze się za KRS

Zgodnie z ustawą o KRS-ie, Sejm wybiera spośród posłów czterech członków Rady na okres czterech lat, a Senat - spośród senatorów - dwóch członków Rady na okres czterech lat. Członkowie Rady wybrani przez Sejm i Senat pełnią swoje funkcje do czasu wyboru nowych członków.

Do tej pory w KRS z ramienia Sejmu zasiadali posłowie PiS: Arkadiusz Mularczyk, Marek Ast, Bartosz Kownacki i Kazimierz Smoliński. Senat z kolei delegował senatorów Bogdana Zdrojewskiego i Krzysztofa Kwiatkowskiego.