Dziennik Gazeta Prawana logo

Sławomir Mentzen pierwszy raz na mównicy. Mocne przemówienie posła w Sejmie

28 listopada 2023, 19:57
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Sławomir Mentzen
Sławomir Mentzen przemawia na sali obrad Sejmu w Warszawie/PAP
"CBA nielegalnie kupiło oprogramowanie, które było niezgodne z polskim prawem. Pegasus powstał do inwigilacji najpoważniejszych przestępców - morderców, mafiozów itp. Tymczasem inwigilowano szefa kampanii największej partii opozycyjnej. Co trzeba mieć w głowie, żeby coś takiego robić?" - grzmiał Sławomir Mentzen w Sejmie omawiając sprawę komisji śledczej do sprawy Pegasusa. To było pierwsze przemówienie polityka na mównicy w Sejmie.

Sławomir Mentzen z Konfederacji mówił w Sejmie, że "Polska wyleciała z listy państw, które korzystało z Pegasusa. Czym, jak nie zdradą, jest inwigilowanie polskich polityków i przekazywanie tych danych do obcego, czyli izraelskiego, wywiadu".

Afera Pegasus to polska Watergate. Jako Konfederacja popieramy powstanie komisji śledczej ws. Pegasusa - mówił w Sejmie polityk.

Komisja śledcza ds. Pegasusa

Komisja śledcza do spraw Pegasusa jest tematem gorących dyskusji w Sejmie. Wtorek był kolejnym dniem pierwszego posiedzenia Sejmu, podczas którego dyskutowano nad projektami uchwał dotyczących powołania komisji śledczych.

Michał Wójcik z PiS stwierdził, że komisja śledcza ds. Pegasusa jest szkodliwa dla państwa, ponieważ rozmontowuje służby, ujawniając metody kontroli operacyjnej.

Jednakże, pomimo krytyki ze strony PiS, wnioski o powołanie trzech komisji śledczych, w tym tej dotyczącej używania oprogramowania szpiegowskiego, w środę trafiły do marszałka Sejmu.

Komisja w PE

Wcześniej, Parlament Europejski poinformował, że powołał komisję śledczą, która zajmie się używaniem “oprogramowania szpiegowskiego Pegasus i podobnego” przez rządy państw UE i zbada, czy było ono wykorzystywane do celów politycznych, np. przeciwko dziennikarzom, politykom i prawnikom

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj