Marek Kuchciński zatrudnia dzieci przyjaciół?

Tygodnik "Polityka" napisał, że Marek Kuchciński, były marszałek Sejmu, zatrudnił w swoim biurze w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów troje dzieci znajomych.

Reklama

Jak pisze tygodnik powołując się na źródła w kancelarii, "nie do końca wiadomo, czym zajmowało się biuro przy Kuchcińskim, w którym ich zatrudnił. Na pewno nie sprawami kancelarii".

Według informacji tygodnika Kuchciński miał zatrudnić Julię Pawluś, córkę Adama Pawlusia, związanego z PiS starosty jasielskiego; syna wicemarszałka sejmiku województwa podkarpackiego Piotra Pilcha o tym samym imieniu i nazwisku oraz Katarzynę Musiał, córkę Jana Musiała, byłego wojewody przemyskiego związanego z Porozumieniem Centrum (pierwszą partią Jarosława Kaczyńskiego). Według ustaleń tygodnika, jedna z wymienionych osób nie ukończyła studiów wyższych.

Na pytanie redakcji skierowane do Centrum Informacyjnego Rządu redakcja otrzymała odpowiedź, że „jedna z wymienionych osób jest pracownikiem KPRM”.

Kim jest Marek Kuchciński

Marek Kuchciński to wieloletni poseł PiS. W latach 2006-2007 był przewodniczącym klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, w latach 2008-2010 wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości.

Pełnił urząd wicemarszałka Sejmu VI i VII kadencji, następnie marszałka Sejmu VIII kadencji w latach 2015-2019. W latach 2022-2023 był ministrem-członkiem Rady Ministrów w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego oraz szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.