W ustawie podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, a uchwalonej przez Sejm X kadencji, zapisano, że jeżeli 24 grudnia przypada w danym roku w niedzielę, to objęty jest on zakazem handlu. Jednocześnie zezwolono na handel 10 i 17 grudnia.

Andrzej Duda podpisał pierwszą ustawę nowego Sejmu

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która wprowadza zakaz handlu w niedzielę wypadającą w Wigilię, a ustanawia niedziele handlowe w dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą 24 grudnia, podała Kancelaria Prezydenta.

Reklama

"Celem ustawy jest zmiana zakresu obowiązującego w niedziele i święta zakazu handlu w placówkach handlowych, a także powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem" - czytamy w komunikacie.

O czym mówi ustawa podpisana przez prezydenta Dudę

Zgodnie z przepisami ustawy, "jeżeli niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Bożego Narodzenia przypada na 24 grudnia" [sic!], zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie kolejne niedziele poprzedzające niedzielę przypadającą na 24 grudnia. Jednocześnie w ustawie wskazano, że jeżeli 24 grudnia przypada w danym roku w niedzielę, to objęty jest on zakazem handlu.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy.