Andrzej Domański. Kim jest przyszły minister finansów?

Andrzej Domański ma 42 lata, pochodzi z Krakowa, ale od dawna mieszka w Warszawie. Ma żonę i córkę. Przyszły minister finansów ma wykształcenie ekonomiczne, które zdobył na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Pracował w zawodzie jako analityk na rynku kapitałowym, zarządzał funduszami, był dyrektorem inwestycyjnym i członkiem zarządu w instytucjach finansowych. A także wykładowcą finansów na Uczelni Łazarskiego i na Uniwersytecie SWPS.

Po tym jak związał się z Platformą Obywatelską został wiceprezesem i głównym ekonomistą Instytutu Obywatelskiego, będącego zapleczem eksperckim partii. Kierował tam m.in. pracami dotyczącymi transformacji energetycznej.

Reklama

Andrzej Domański jest współautorem programu gospodarczego PO. W wyborach do Sejmu w 2019 roku kandydował z Krakowa, jednak nie dostał się do parlamentu. Na posła obecnej kadencji został wybrany z okręgu warszawskiego. Startował z 5. miejsca listy KO, zdobył 6848 głosów.

Reklama

Plany nowego ministra finansów

Andrzej Domański do wyborów szedł z hasłem: "Bogactwo narodu nie bierze się z zasiłków. Bierze się z pracy, inwestycji i innowacji. To jest naszych 100 konkretów na 100 pierwszych dni".

Jest on doradcą gospodarczym Donalda Tuska i pomysłodawcą sztandarowej obietnicy KO - wprowadzenia tzw. "babciowego". Program "Aktywna mama" zakłada, że kobieta, która zdecyduje się wrócić do pracy po urodzeniu dziecka dostanie 1,5 tys. zł, które będzie można przeznaczyć na żłobek, opiekunkę, ale również na opiekę przez babcię.

Jego propozycje gospodarcze opierają się na wprowadzeniu kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 tys. zł, ryczałtowego rozliczania składki zdrowotnej i kasowego PIT-u. Wśród priorytetów dla rządu wymienia również rozwój OZE i energetyki jądrowej oraz dostęp do taniej, czystej energii.

Opowiada się za świeckim państwem i likwidacją Funduszu Kościelnego. Jako kluczowe aspekty wymienia odblokowanie KPO i uzyskanie pieniędzy z funduszy UE na ważne inwestycje. Wśród priorytetów widzi wsparcie polskich firm, stworzenie warunków do inwestycji i przyciągnięcie zagranicznych inwestorów.

Oświadczenie majątkowe Andrzeja Domańskiego

Przyszły minister finansów zadeklarował w oświadczeniu majątkowym, że ma oszczędności w wysokości 463,5 tys. złotych, 23,2 tys. dolarów, ponad 81,1 tys. euro i 7,1 tys. franków szwajcarskich.

Posiada także obligacje skarbowe o wartości ponad 453 tys. zł, a także jednostki funduszy na 1,2 mln zł.