Jourová zażartowała w związku z nadchodzącymi świętami

Na początku swojego wystąpienia podczas konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnaremwiceszefowa Komisji Europejskiej Věra Jourováżyczyła wszystkim wesołych i spokojnych świąt, jednocześnie zaznaczyła, że "nie przyjechała do Warszawy jedynie po to, by kupić pierogi".

Reklama

Jourová przeszła następnie do omówienia kwestii związanych z przestrzeganiem praworządności w Polsce.

Věra Jourová rozmawiała z Adamem Bodnarem o praworządności

Věra Jourová przypomniała, że w grudniu 2017 r. KE wdrożyła wobec Polski art. 7, gdyż "doszliśmy do wniosku, że pojawiło się systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce". Mówiła też o kamieniach milowych, których spełnienie było warunkiem dla uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy. Jak wskazała, premier Donald Tusk omówił w minionym tygodniu te kwestie w Brukseli i złożył swoje deklaracje.

Zawsze żałowałam, że poprzednie reformy doprowadziły do chaosu, zmniejszyły zaufanie wobec wymiaru sprawiedliwości wśród obywateli Polski i spowolniły postępowania sądowe - mówiła Jourová.

Reklama

Wyraziła jednocześnie zadowolenie, że obecny rząd chce zmienić radykalnie kurs i współpracować, by poprawić sytuację. Minister Bodnar powiedział, że jego głównym zadaniem jest wprowadzenie praworządności w Polsce. Nie dlatego, że chce tego Bruksela, ale dla obywateli Polski - powiedziała.

Oczywiście każdy polski rząd może reformować wymiar sprawiedliwości, ale w trakcie tej reformy należy szanować Traktaty Europejskie - podkreśliła Jourová.

Wiceszefowa KE relacjonowała, że podczas środowego spotkania rozmawiano szczegółowo o wielu kwestiach w kontekście art. 7. Wspólnie z panem ministrem ustaliliśmy, że celem jest zamknięcie tej procedury, ale potrzebujemy na to czasu. To nie jest kwestia tygodni - przyznała. Osobiście mam nadzieję, że powinno się to udać w ramach tej kadencji KE - dodała.

Wskazała też, że rozmawiano o kamieniach milowych dotyczących wymiaru sprawiedliwości. To rząd deklaruje, w jaki sposób chce spełnić te kamienie milowe. Rozmawialiśmy o tym z ministrem Bodnarem. Komisja ma teraz dwa miesiące na ocenę propozycji pana ministra; nasi eksperci zajmą się tym - mówiła.

Adam Bodnar o symbolicznym wymiarze wizyty

To jest dla nas wielki zaszczyt, że pani przewodnicząca Věra Jourová przyjechała do Polski (…) - mówił szef resortu sprawiedliwości na konferencji prasowej. Ma to dla nas znaczenie symboliczne. Nie tylko z punktu widzenia tego, że w piątek został złożony wniosek o płatność w kontekście Krajowego Planu Odbudowy (…). Ale także w kontekście tego, że jesteśmy praktycznie zaangażowani w to, żeby jak najszybciej doprowadzić do wykonania kamieni milowych i zrealizowania tych zobowiązań, których się podjęliśmy - stwierdził Bodnar.

Mówiąc o wymiarze symbolicznymspotkania, minister sprawiedliwości zaznaczył, że obu stronom - unijnej i polskiej - "przyświecają te same wartości". Wartości europejskie w postaci rządów prawa są dokładnie takie same na gruncie traktatów unijnych, jak i na gruncie polskiej Konstytucji. My nie mówimy o innym demokratycznym państwie prawnym, tylko o tym samym - ocenił Adam Bodnar.

Jourová spotkała się też minister Paprocką

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, prezydencka minister Małgorzata Paprocka również spotkała się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Věrą Jourovą.

Tematami rozmowy były m.in. funkcjonowanie systemu sądownictwa w Polsce oraz mediów publicznych.