Ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała w mediach społecznościowych, że decyzją Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (Lux Veritatis) zwróci dofinansowanie na utworzenie kierunku "Informatyka medialna".

Reklama

Dalej czytamy, że doszło do "kuriozalnych naruszeń". Szefowa resortu dodała, że koniecznym warunkiem przyjęcia na studia było dostarczenie zaświadczenia od proboszcza.

Uczelnia O. Rydzyka traci dofinansowanie. Powodem zaświadczenie od proboszcza

Polska Agencja Prasowa w tej sprawie skierowała pytania do toruńskiej uczelni. "Projekt informatyki medialnej był projektem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i w ten projekt weszła uczelnia. Otrzymaliśmy zgodę na realizację i został on oceniony bardzo wysoko. Spełniliśmy wszystkie warunki" - przekazał o. dr Zdzisław Klafka.

Duchowny zaznaczył, że "ministerstwo, za czasów ministra Jarosława Gowina, to zaakceptowało". Ojciec Klafka poinformował również o tym, że taka forma rekrutacji, w której konieczne jest złożenie pisma od proboszcza, była zaakceptowana. "Nie ma ono charakteru opinii moralnej, z zaznaczeniem, że osoby o innym światopoglądzie będą indywidualne traktowane" - dodał.

Rozmówca PAP ujawnił także, że zwrot dofinansowania, o którym mowa, to prawdopodobnie 100 tys. zł z otrzymanych 400 tys. zł.