Najnowsze wyniki sondażu CBOS pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość (PiS) oraz Koalicja Obywatelska (KO) zrównały się poparciem.

Reklama

KO dogoniło PiS

Poparcie dla obu ugrupowań wynosi 29 proc. To jest znacząca zmiana, ponieważ PiS straciło prowadzenie i nie jest już samodzielnym liderem.

Reklama

Badanie CBOS zostało przeprowadzone w dniach 8-12 stycznia.

KO zyskuje

Trzecia Droga zamyka podium najnowszego sondażu CBOS z wynikiem 10%. Jednak to Koalicja Obywatelska (KO), na czele której stoi obecny premier Donald Tusk, zwraca na siebie uwagę. Sondaż pokazuje wyraźny trend wzrostowy dla KO. W listopadzie koalicja mogła liczyć na poparcie 24% głosujących, a w grudniu już 25%

Poparcie PiS kształtuje się dalej na podobnym poziomie. W listopadzie swój głos na ugrupowanie Kaczyńskiego oddałoby 29 proc. ankietowanych. W grudniu - 30 proc. Teraz PiS ponownie straciło punkt procentowy.

Trzecia droga z największym spadkiem

Największą stratę odnotowała natomiast Trzecia Droga, która względem badania z listopada i grudnia - gdzie poparcie dla sojuszu PSL z Polską 2050 - deklarowało 13 proc. W Sejmie znalazłyby się jeszcze Konfederacja, na którą zagłosowałby 10 proc. ankietowanych i Lewica, na którą swoje głosy oddałoby 7 proc. respondentów. Badanie przeprowadzono metodą CATI na próbie 1000 osób.