Obietnice wyborcze kontra rzeczywistość

Koalicja składająca się z Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy obiecywała, że nie dojdzie do likwidacji świadczeń socjalnych wprowadzonych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, takich jak 800 plus oraz 13. i 14. emerytura. Jednak obecna sytuacja budżetowa i ostatnie wypowiedzi polityków sugerują, że koalicja może być zmuszona do zaciśnięcia pasa.

Wyniki badania: Polacy przeciwni cięciom

Reklama

Badanie UCE Research pokazało, że większość Polaków jest przeciwna cięciom w transferach społecznych. "Zdecydowanie nie" odpowiedziało 39,7 proc. ankietowanych, a "raczej nie" - 21,5 proc.

Ludzie opowiedzieli się jasno — wydatki socjalne powinny zostać utrzymane. One faktycznie są na wysokim poziomie, ale nie na tyle, by je ograniczać. Widzę nawet potrzebę zwiększania wydatków budżetowych i dofinansowania takich dziedzin jak ochrona zdrowia czy edukacja — komentował w rozmowie z Business Insider Polska prof. Ryszard Bugaj, ekonomista.

Reklama

Gdzie ciąć, jeśli już trzeba?

Jeśli już trzeba ciąć, ankietowani wskazali przede wszystkim na 13. i 14. emeryturę (26,3 proc. badanych) oraz ograniczenie dwukrotnej waloryzacji rent i emerytur w ciągu roku (19,9 proc. respondentów).

W kwestii ograniczenia 13. i 14. emerytur zgodzę się z ankietowanymi. Nie oznacza to jednak, że sytuacja emerytów jest dobra, wielu z nich żyje skromnie. Jednak 13. i 14. emerytury to rozwiązanie doraźne, kupowanie poparcia. Tutaj potrzeba zmian systemowych - mówił Ryszard Bugaj.

Programy socjalne pod lupą

23,2 proc. ankietowanych wskazało program Dobry start jako pierwszy do ograniczenia, a 10,8 proc. badanych wskazało program 800 plus jako potencjalne źródło oszczędności.

Badanie przeprowadzono w dniach 25-27.11. 2023 r. metodą CAWI przez UCE Research dla portalu Business Insider Polska na próbie 1026 dorosłych Polaków.