CBOS opublikowało nowe badanie na temat sympatii partyjnych. 82 procent pytanych Polaków stwierdziło, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w najbliższą niedzielę, wzięliby w nich udział.

Reklama

To o 5 punktów procentowych mniej niż w poprzednim badaniu z listopada.

Prawo i Sprawiedliwość na czele, za nim KO

W grudniu, podobnie jak w ubiegłym miesiącu, największym poparciem cieszy się PiS mające 30 procent zwolenników.

Reklama

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, na którą chciałoby oddać swój głos 25 procent zdeklarowanych uczestników wyborów.

Zarówno PiS, jak i KO w stosunku do ubiegłego miesiąca zyskały na 1 punkcie procentowym.

Podium zamyka Trzecia Droga (PSL i Polska 2050), która w grupie zdeklarowanych wyborców ma 13 procent sympatyków (tutaj bez zmian w porównaniu z poprzednim badaniem).

Lewica i Konfederacja z tym samym wynikiem

Kolejne miejsca zajmują z takim samym wynikiem Nowa Lewica oraz Konfederacja. Oba te ugrupowania popiera po 9 procent badanych (w obu przypadkach wzrost o 1 punkt procentowy).

3 procent ankietowanych oddałoby swój głos na jakieś inne ugrupowanie niż te, które obecnie wchodzą w skład parlamentu, z kolei 12 procent respondentów nie potrafi powiedzieć, na którą z partii lub ugrupowań by głosował.

Reklama

Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 4 do 8 grudnia 2023 r. na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.