Takie są główne konkluzje najnowszego sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM, w którym zapytaliśmy, co powinno się wydarzyć w sprawie TK w świetle zapowiadanej przez koalicję rządzącą próby głębokich zmian w tej instytucji. Utrzymania trybunału w obecnej formie i składzie chce zaledwie ok. 14 proc. badanych. Niemal 38 proc. uważa, że powinni zostać z niego usunięci tylko trzej wadliwie obsadzeni sędziowie (tzw. sędziowie dublerzy), a Sejm powinien na ich miejsce wskazać nowych. Co trzeci badany sądzi, że powinna zostać zmieniona konstytucja i przerwana kadencja obecnych sędziów, po czym Sejm powinien wybrać nowy skład TK. To oznacza, że łącznie ponad 71 proc. badanych uważa, że jakieś zmiany w TK powinny jednak zajść. Tylko ok. 15 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie.

Reklama

W podziale na elektoraty widać, że zmian najbardziej domagają się elektoraty partii rządzących, choć widać również, że nawet wyborcy PiS są w tej sprawie istotnie podzieleni. Bo o ile jedna trzecia z nich wolałaby zostawienia TK w spokoju, o tyle kolejna jedna trzecia chciałaby zmian dotyczących wadliwie obsadzonych sędziów czy instytucji jako całości.

Co powinno się wydarzyć w sprawie Trybunału Konstytucyjnego? / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe

– Ten sondaż jest najlepszym potwierdzeniem wielkiego oczekiwania kompleksowej naprawy TK – komentuje Krzysztof Paszyk, przewodniczący klubu PSL-Trzecia Droga. – Wymiana samej trójki dublerów to plan minimum. Potrzebne są głębsze, bardziej kompleksowe zmiany, wymagające korekt w konstytucji – przekonuje.

Reklama

– TK nie można zmieniać uchwałami Sejmu i siłowymi działaniami rządu – mówi z kolei Sebastian Kaleta, były wiceminister sprawiedliwości z Suwerennej Polski.

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka uważa, że pytanie jest zbyt ogólne, nie precyzuje bowiem, jak miałyby wyglądać zmiany w ustawie zasadniczej w sprawie TK. – Od strony prawnej działanie TK jest zgodne z normami, które są. Jeśli wprowadzać jakiekolwiek zmiany, to od następnej kadencji. Obecnie wola zmian w TK to wyłącznie wola polityczna – mówi Małgorzata Paprocka. Dziś prezydent będzie miał okazję rozmawiać z rządem na posiedzeniu Rady Gabinetowej, chociaż z zapowiedzi wynika, że ma ono dotyczyć dużych projektów inwestycyjnych, takich jak CPK czy atom.

Plan koalicji na TK mamy poznać pod koniec tygodnia, natomiast na najbliższym posiedzeniu rządu może pojawić się ustawa o KRS, przywracająca zasady wyboru zasiadających tam 15 sędziów sprzed 2018 r., czyli przez środowisko sędziowskie, a nie Sejm. Plan zakłada, że ustawa zostanie wniesiona do Sejmu, a ten zajmie się nią na posiedzeniu 21–23 lutego.