Z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24 wynika, że największym poparciem wśród Polaków zdecydowanych wziąć udział w wyborach parlamentarnych cieszy się partia Donalda Tuska. Na Koalicję Obywatelską chęć oddania głosu zadeklarowało 32,8 procent badanych. Dla porównania w poprzednim badaniu, które zostało przeprowadzone w lutym, poparcie dla KO wynosiło 31 procent.

Reklama

Na drugim miejscu znajduje się Prawo i Sprawiedliwości z 24,6 procent poparcia. Partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała tylko minimalny wzrost w porównaniu do lutowego badania, gdzie poparcie dla niej deklarowało 31 procent respondentów.

Podium zamyka Trzecia Droga, na którą zagłosowałoby 14,2 procent badanych. Oznacz to znaczny spadek w porównaniu do lutego, w którym na ugrupowanie chciało oddać głos 16,8 procent ankietowanych.

Które partie są poza podium?

Kolejne miejsca zajęła Konfederacja z 10,1 procent poparcia. Partia zanotowała wzrost w porównani do poprzedniego badania, w którym chęć oddania głosu na nią zadeklarowało 9,1 proc. respondentów.

Za ich plecami jest Lewica z 9,3 procent poparcia (w lutym 8,7 procent), a następnie Bezpartyjni Samorządowcy z wynikiem 2,3 procent (w lutym 1,5 procent). Stawkę zamyka Polska Jest Jedna z 1,3 procent poparcia.

Z kolei aż 4,7 procent ankietowanych nie wie jeszcze, na kogo oddałoby swój głos.

Reklama

Rekordowa frekwencja?

Z badania przeprowadzonego przez pracownię Opinia24 wynika, że w wyborach mógłby paść kolejny rekord frekwencji. Bowiem aż 81 procent respondentów zadeklarowało chęć udziału w wyborach parlamentarnych, gdyby miałyby się odbyć w najbliższą niedzielę. Z tej liczby 60 procent jest „pewnych udziału w głosowaniu”, a 21 procent „raczej pójdzie zagłosować”.

Z sondażu wynika również, że chęć do udziału w wyborach najczęściej deklarują osoby z wykształceniem wyższym (90 procent), osoby w wieku 60 i więcej lat (87 procent) oraz czterdziestolatkowie.

Donald Tusk studzi nastroje

Ostatnie sondaże okazują się korzystne dla Koalicji Obywatelskiej. Nastroje wśród partii studzi jednak jej lider Donald Tusk.

- Ja nie mam prawa, i wy nie macie prawa, ani przez chwilę zachłysnąć się sondażami, które pokazują, że PO i KO - że staliśmy się liderami w oczach opinii publicznej - oświadczył premier podczas Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej.