Giertych komentuje decyzję o sprzedaży rakiet

Jest zgoda USA. Polska kupi rakiety

Roman Giertych na platformie X, dawniej Twitter, skomentował informacje o tym, że Stany Zjednoczone wyraziły zgodę na sprzedaż rakiet.

Reklama

"Wygląda na to, że Polska po raz pierwszy od 400 lat będzie w stanie, w razie ataku rosyjskiego, uderzyć w Moskwę" - napisał polityk.

Giertych komentuje decyzję o sprzedaży rakiet

Na tym jednak nie koniec. Zdaniem Giertycha to "poważna siła odstraszająca". Poseł dodał, że "zupełnie inaczej prowadzi się wojnę na rubieżach, a inaczej taką, która wymusza na przywódcach zejście do bunkra".

Przypomnijmy, żeDepartament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce ponad 800 rakiet ziemia-powietrze JASSM, 745 rakiet powietrze-powietrze AIM-120C i ponad 200 rakiet powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder Block II. Informacje te podała agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA) należąco do Pentagonu.

Jest zgoda USA. Polska kupi rakiety

Reklama

Departament Stanu zatwierdził potencjalną sprzedaż 821 rakiet AGM-158B JASSM o zasięgu niemal 1000 km za cenę maksymalną 1,77 mld dolarów, 745 pocisków powietrze-powietrze AIM-120C-8 średniego zasięgu za cenę do 1,7 mld oraz 232 pocisków taktycznych krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder Block II za cenę do 219 mln.

Te komunikaty zostały opublikowane w czasie wizyty Andrzeja Dudy i Donalda Tuska w Białym Domu. Jak dodano, w ramach pakietów wejdzie również dodatkowy, powiązany z rakietami sprzęt i wsparcie logistyczne.