8. posiedzenie Sejmu

W środę o godz. 10 Sejm rozpoczyna 8. posiedzenie bieżącej kadencji. Ma przeprowadzić pierwsze czytanie projektu Konfederacji, którego celem ma być podniesienie kwoty wolnej od podatku dla wszystkich do wysokości równej dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, ale nie mniejszej niż 60 000 zł.

Ma odbyć się również drugie czytanie poselskiego projekt nowelizacji ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Projekt dotyczy uchylenia przepisów, zgodnie z którymi do osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne należy stosować m.in. przepisy wspomnianej ustawy.

Reklama

Ruszą także prace nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Projekt dotyczy nadania statusu języka regionalnego etnolektowi śląskiemu oraz zmiany składu Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Projekt zakłada przede wszystkim wpisanie śląskiego do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, jako drugiego – obok kaszubskiego – języka regionalnego.

Zgodnie z projektem oznaczałoby to m.in. przyznanie Ślązakom prawa do zapisywania imion i nazwisk zgodnie z zasadami pisowni języka śląskiego, w szczególności w aktach stanu cywilnego oraz dowodach tożsamości.

Reklama

Transmisja online z posiedzenia Sejmu

Transmisja z posiedzenia będzie dostępna na stronie internetowej Sejmu [LINK]oraz na YouTube.

Trwa ładowanie wpisu

Sejm w czwartek 21 marca 2024 - co nas czeka?

Z kolei w czwartek posłowie mają wysłuchać informacji o działalności Rzecznika Praw Dziecka w 2023 roku oraz uwag o stanie przestrzegania praw dziecka w Polsce.