Podczas uroczystości, która odbyła się w siedzibie Prokuratury Krajowej w Warszawie, minister sprawiedliwości, prokurator generalny podkreślił, że jego celem jest "przywrócenie niezależności prokuraturze oraz godności prokuratorom".

Reklama

Podziękował prokuratorom za ich postawę w ciągu ostatnich ośmiu lat, zwłaszcza za to, że mimo niezasadnej degradacji kontynuowali wykonywanie obowiązków służbowych na rzecz obywateli - poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak, dodając też, że Bodnar wskazał, że "dopiero po 2016 roku w pełni ujawniła się rola niezależnej prokuratury dla demokratycznego państwa prawa".

Również prokurator krajowy Dariusz Korneluk podziękował prokuratorom za ich postawę, podkreślając - jak podał prok. Nowak - że "dziś naprawiane są błędy, które nigdy nie powinny się zdarzyć".

Awans dla 11 prokuratorów

W komunikacie przekazano, że PG powołał na wyższe stanowiska 11 prokuratorów. Są to: Sławomir Głuszak, Jan Przybyłek, Anatol Tarasiuk, Krzysztof Wojdakowski i Bazyli Telentejuk na stanowiska prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Białymstoku; Alina Janczarska, Jarosław Onyszczuk i Robert Majewski na stanowiska prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Warszawie; Marek Wójcik i Piotr Skrzynecki na stanowiska prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Katowicach oraz Sebastian Rohm na stanowisko prokuratora Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

PK wskazała, że nominacje te stanowią kolejny krok w realizacji deklaracji Adama Bodnara "o przywracaniu godności prokuratorom". Poprzednia uroczystość, podczas której Bodnar wręczał powołania na wyższe stanowiska zdegradowanym prokuratorom, odbyła się 11 marca. Nominacje otrzymało wówczas 21 osób.