Wybory w Zabrzu

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej (PKW)ze wszystkich zabrzańskich obwodowych komisji, na Agnieszkę Rupniewską (KO)zagłosowało 13 437 osób, co dało jej poparcie 27,44 proc., a na Małgorzatę Mańkę-Szulik– 10 639 osób (21,73 proc.)

W wyborach samorządowych w 2018 roku w Zabrzu Rupniewska również zmierzyła się w drugiej turze z Mańką-Szulik. Wygrała wówczas dotychczasowa prezydent, zdobywając 51,59 proc. głosów. Na kandydatkę KO zagłosowało w drugiej turze 48,41 proc. wyborców.

Reklama

Rupniewska nie należy do żadnej partii politycznej, od pięciu lat jest w Zabrzu przewodniczącą klubu radnych Koalicja Obywatelska – Nowe Zabrze i szefową Stowarzyszenia Nowe Zabrze. Mańka-Szulik rządzi Zabrzem od 2006 r.

Mańka-Szulik zmierzy się z Rupniewską

Reklama

Spotkanie kobiet w drugiej turze w walce o najwyższy urząd w mieście to nietypowa sytuacja. Wystarczy tylko wspomnieć, że w Katowicach kandydatki w ogóle nie startowały.

Męskie pojedynki w drugiej turze czekają między innymi Kraków, Rzeszów, Poznań, Toruń, Radom, Suwałki. W województwie śląskim: Rybnik, Tychy, Rudę Śląską, Mysłowice, Jaworzno, Świętochłowice, Racibórz. W Kielcach, Gliwicach, Częstochowie, Wrocławiu, Gdyni, Jastrzębiu-Zdrój, Słupsku czy Legnicy naprzeciw mężczyznom staną kobiety.

W Zabrzu ponownie zmierzą się Małgorzata Mańka-Szulik z Agnieszką Rupniewską. Ta pierwsza rządzi miastem od 2006 roku. W drugiej turze pokonała Rafała Marka, zdobywając 50,32 proc. głosów.

W 2010 i 2014 roku Mańka-Szulik zwyciężała w pierwszej turze, zaś w 2018 roku zmierzyła się w drugiej turze z Rupniewską. Prezydent Zabrza wygrała wówczas, uzyskując poparcie 51 proc. głosujących.