Nowy sondaż CBOS

Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) opublikowało w poniedziałek kolejny numer CBOS Flash "Preferencje partyjne w drugiej połowie kwietnia (CATI)". Wynika z niego, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w drugiej połowie kwietnia, udział w nich chciałoby wziąć 80 proc. dorosłych Polaków. Jak zauważono, jest to nieznacznie mniej niż w pierwszej połowie miesiąca, bezpośrednio po wyborach samorządowych (spadek o 3 pkt proc.).

Na pierwszym miejscu rankingu popularności partii politycznych wciąż znajduje się Koalicja Obywatelska (KO), jednak z wynikiem wyraźnie niższym niż dwa tygodnie wcześniej. Chęć głosowania na KO zadeklarowało 28 proc. wybierających się na hipotetyczne wybory parlamentarne, czyli o 7 pkt proc. mniej niż w pierwszej połowie kwietnia. Jak zauważył CBOS, poparcie dla KO powróciło do poziomu notowanego przed wyborami samorządowymi.

Reklama

Na drugim miejscu rankingu znalazł się Prawo i Sprawiedliwość (PiS), z poparciem 26 proc. zadeklarowanych uczestników wyborów (wzrost o 3 pkt proc.).

Reklama

Kolejne miejsca zajmują Konfederacja, z takimi samymi notowaniami jak dwa tygodnie wcześniej (14 proc.) oraz Trzecia Droga, dla której poparcie wzrosło o 1 pkt - do 11 proc. Listę ugrupowań, które wprowadziłyby swoich przedstawicieli do parlamentu, zamyka Lewica mająca wśród chcących głosować 7 proc. zwolenników, czyli o 2 pkt proc. więcej niż tuż po wyborach samorządowych.

Nieznacznie zwiększyła się liczba Polaków, którzy chcą wziąć udział w wyborach, ale nie są zdecydowani, na którą partię by głosowali (12 proc., wzrost o 1 pkt proc.).

Niższa przewaga KO niż wcześniej

Jak przypomniał CBOS, poprzednie badanie zostało przeprowadzone w ciągu czterech dni bezpośrednio po wyborach samorządowych, a w czasie realizacji sondażu ogłaszano wyniki głosowania.

"Liderem pozostaje KO, jednak przewaga nad najgroźniejszym konkurentem – PiS – jest niższa niż wcześniej i najniższa od początku tego roku. Lepsze notowania niż przeciętnie w pierwszych miesiącach roku utrzymuje Konfederacja, umacniająca się na trzeciej pozycji rankingu. Poparcie dla Trzeciej Drogi praktycznie się nie zmieniło, zaś Lewica osiągnęła minimalnie lepszy wynik niż tuż po wyborach" - podsumowało badanie CBOS.

Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 22 do 26 kwietnia 2024 r. na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).