Do próby podpalenia Synagogi Nożyków w Warszawie doszło w nocy z wtorku na środę. O sprawie została poinformowana policja, która prowadzi czynności w celu ustalenia sprawcy. Z relacji ambasadora Izraela w Polsce wynika, że w kierunku synagogi ktoś rzucił tzw. koktajlem Mołotowa.

Reklama

Policjanci, którzy pełnili w pobliżu służbę, ugasili ogień nie dopuszczając do jego rozprzestrzenienia. Od kilku godzin mocno pracują nad ujęciem sprawcy - przekazał na platformie X wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.

Kom. Jacek Wiśniewski z Komendy Stołecznej Policji przekazał z kolei PAP, że policja podchodzi "z powagą do tej sytuacji". "Sprawca nie może pozostać bezkarny" - powiedział.

Do sprawy odnieśli się również dyplomaci. Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne zaznaczył, że "skandaliczne antysemickie ataki nie mogą być dziś tolerowane". "Dziś w nocy w Synagogę Nożyków – jedyną synagogę, która ocalała w Warszawie po Holokauście - rzucono koktajlem Mołotowa. Takie skandaliczne antysemickie ataki nie mogą być dziś tolerowane. Sprawcy muszą zostać znalezieni i ukarani" - napisał na platformie X.

Atak potępił również ambasador Niemiec w Polsce Viktor Elbling. "Potępiam próbę zamachu na Synagogę Nożyków. Stop antysemityzmowi!" - napisał na X.

Solidarność ze społecznością żydowską w Polsce okazała Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce. - Misja USA w Polsce zdecydowanie potępia atak na Synagogę im. Nożyków w Warszawie. Jesteśmy solidarni z członkami Synagogi i całą społecznością żydowską w Polsce. Wspieramy wszystkich tych, którzy działają na rzecz zwalczania antysemityzmu - zaznaczyła placówka.

Poseł KO Michał Szczerba próbę podpalenia synagogi nazwał "haniebnym atakiem". "Źli ludzie zaatakowali Synagogę Nożyków. Święte miejsce dla społeczności żydowskiej Warszawy. Miejsce pamięci naszego miasta. Ze wszystkimi ludźmi dobrej woli potępiam ten haniebny atak. Nie ma zgody na nienawiść, antysemityzm i zło! Każda i każdy ma prawo czuć się bezpiecznie!" - napisał Szczerba.

Wcześniej do sprawy odniósł się też prezydent Andrzej Duda. "Potępiam haniebny atak na Synagogę Nożyków w Warszawie. Nie ma w Polsce miejsca na antysemityzm! Nie ma w Polsce miejsca na nienawiść!" - napisał na X prezydent.

Reklama

Próbę podpalenia skomentował również szef MSZ Radosław Sikorski. "Rabin Schudrich pisze, że ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków przy pomocy koktajlu Mołotowa. Dzięki Bogu nikt nie ucierpiał. Ciekawe kto nam próbuje zakłócić rocznicę wstąpienia do UE. Może ci sami, którzy bazgrali gwiazdy Dawida w Paryżu?" - napisał na platformie X.

Synagoga Nożyków przy ul. Twardej 6 to jedyna zachowana i działająca przedwojenna warszawska synagoga. Od 2008 r. budynek przechodzi remonty, m.in. wymieniono krycie dachu oraz naprawiono uszkodzoną konstrukcję drewnianą.