Sejmik województwa podlaskiego

Łukasz Prokorym jest radcą prawnym, w poprzedniej kadencji samorządu był przewodniczącym Rady Miasta Białystok. W tych wyborach był liderem listy do sejmiku w okręgu obejmującym stolicę województwa podlaskiego.

Wcześniej sejmik wybrał przewodniczącego, którym został Cezary Cieślukowski (Trzecia Droga). Z jego inicjatywy doszło do rozszerzenia porządku obrad o wybór nowego marszałka i pozostałych członków zarządu województwa, w tym dwoje wicemarszałków.

Reklama

Kandydaci na wicemarszałków

Kandydaci zgłoszeni przez Prokoryma na wicemarszałków to: Wiesława Burnos i Marek Malinowski; oboje dostali się do sejmiku z listy PiS, w poprzedniej kadencji byli członkami zarządu województwa. Trwa tajne głosowanie w tej sprawie.

Zarząd województwa podlaskiego jest pięcioosobowy. Jak zapowiadał Prokorym, na dwa miejsca dla członków zarządu zgłoszeni będą kandydaci Trzeciej Drogi oraz Koalicji Obywatelskiej - Bogdan Dyjuk i Jacek Piorunek.

W nowym sejmiku województwa podlaskiego PiS ma 15 mandatów, 8 Koalicja Obywatelska, 6 Trzecia Droga, jeden KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. Niewykluczone, że w związku z takimi wynikami głosowania, część radnych PiS nie znajdzie się w tym klubie.

W wyborach do podlaskiego sejmiku w 2018 roku również PiS zdobyło najwięcej mandatów - 16, KO miała ich 9, PSL - 5. Większość miała i zarząd tworzyła Zjednoczona Prawica. Władzę udało się jej utrzymać przez całą kadencję, choć na jej koniec klub radnych PiS liczył jedynie dwanaście osób, ale w głosowaniach był wspierany przez część radnych niezależnych, tych na koniec kadencji było pięciu.