Szef MC zapowiedział przedstawienie jeszcze w styczniu planu ochrony wyborów.
Zostaną zaproszone do współpracy wszystkie kluby i wszystkie partie, które wystawiają kandydatów na prezydenta. Ma być pełna transparentność. Żadnej cenzury, pełna odpowiedzialność i przede wszystkim przeciwstawienie się rosyjskim wpływom, bo dzisiaj Rosjanie chcą wpływać na polskie wybory – powiedział Gawkowski.
Poinformował, że rosyjski wywiad chce realizować zadania i projekty w cyberprzestrzeni, które miałyby wpłynąć na kampanie wyborczą w Polsce.
Rosja próbuje wpływać na wybory w Polsce. Gawkowski: Szpiegostwo będzie surowo karane
Rosyjskie służby zaczęły w Polsce szukać Polaków, którzy by się zaangażowali w pracę na rzecz obcego wywiadu, która miałaby wpływać na wybory – powiedział wicepremier. Takie oferty – jak dodał – pojawiają się w tzw. darknecie.
Zastrzegł, że za jakąkolwiek relację z obcym wywiadem grozi kara więzienia.
W Polsce szpiegostwo jest bardzo karane, a nawet małe wejście w relacje ze służbami rosyjskimi to jest de facto szpiegostwo– podkreślił Gawkowski.
Przekazał, że wywiad rosyjski od stycznia zaczął poszukiwania agentów, by w tych działaniach uczestniczyli. Minister wskazał, że "chodzi tu o grube pieniądze".
Chciałem wszystkich przestrzec, bo ta sytuacja w historii jeszcze nie miała miejsca – zaznaczył.
Poinformował, że Polska współpracuje z amerykańskimi instytucjami i prawdopodobnie jeszcze w styczniu pojawią się raporty o skali tego zjawiska.Polska jest w wojnie w cyberprzestrzeni z Rosją i trzeba za wszelką cenę to powstrzymać – powiedział minister cyfryzacji.