Dziennik Gazeta Prawana logo

Putin ostro krytykuje Stalina

3 grudnia 2009, 14:28
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Kult jednostki, który ustanowił w ZSRR i zbrodnie, jakich dopuścił się na własnym narodzie były niedopuszczalne - tak o Józefie Stalinie powiedział były prezydent, a obecnie premier Rosji Władimir Putin. Choć podkreślił, że dzięki dyktatorowi Związek Sowiecki wygrał wojnę.

"Taki sposób rządzenia państwem jest niedopuszczalny" - oświadczył Putin, odpowiadając za pośrednictwem państwowych telewizji Rossija i Wiesti-24 na pytania obywateli.

Jednocześnie szef rosyjskiego rządu przypomniał, że pod rządami Stalina, w latach 1924-53, ZSRR przekształcił się z kraju agrarnego w industrialny. "Wprawdzie nie pozostało w nim chłopów" - wtrącił.

Przypomniał też, że ZSRR wygrał Wielką Wojnę Ojczyźnianą (jak w Rosji nazywa się ostatnie lata II wojny światowej, 1941-45 - PAP), choć dokonał tego za cenę wielkich ofiar. Zdaniem Putina, "nie wolno rzucać kamieniami w tych, który wygrali tamtą wojnę". "Gdybyśmy ją przegrali, byłaby katastrofa" - podkreślił.

"Wszystko to zostało jednak osiągnięte za niedopuszczalną cenę" - oświadczył.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj