Następca brytyjskiego tronu zabiegał o prywatne spotkanie z papieżem, ponieważ byłoby to wyrazem jego wysokiej rangi i dawałoby mu okazję do indywidualnej rozmowy z głową Kościoła katolickiego - twierdzi tygodnik "Mail on Sunday".

Reklama

Wprawdzie 16 września, w pierwszym z czterech dni wizyty, książę Karol będzie mógł towarzyszyć matce, królowej Elżbiecie II w oficjalnym powitaniu Benedykta XVI w Holyrood House w Edynburgu, ale książę Walii zabiegał o możliwość rozmowy na osobności tego samego dnia.

Rzecznik dworu następcy tronu zaprzeczył, jakoby księcia spotkał afront ze strony Benedykta XVI.

Książę Karol i Benedykt XVI zajmują podobne stanowiska w kwestii ochrony środowiska, walki z globalnym ociepleniem, oddłużenia i likwidacji nędzy, ale różnią się w podejściu do zapobiegania ciąży. Książę Walii ostatnio zaapelował o większą kontrolę nad przyrostem naturalnym w państwach rozwijających się.

W ubiegłym roku książę Karol i jego małżonka, księżna Kornwalii Camilla, zostali przyjęci przez Benedykta XVI na prywatnej audiencji w Rzymie mimo, iż oboje są rozwodnikami. W 2005 roku Karol opóźnił o kilka dni ślub z Camillą, by wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych Jana Pawła II.