Jak podała sekcja informacyjno-prasowa PKW w Afganistanie, 12 lipca w Ghazni, dzięki informacjom od SKW, stwierdzono obecność podejrzanego pojazdu. Auto - upozorowane, jakby było po wypadku - stało w otoczeniu domów. Dzięki użyciu specjalnego robota saperskiego stwierdzono, że są w nim znaczne ilości materiałów wybuchowych: kilka pocisków artyleryjskich kal. 152 mm, pocisk moździerzowy 120 mm i ok. 40 l materiałów domowej produkcji. Materiały te były powiązane lontem.

Reklama

Polscy żołnierze przekazali informację o pułapce dowódcy miejscowej policji. Zarządzono ewakuację ludności w promieniu 400 m. Polscy żołnierze ze zgrupowania bojowego Alfa otoczyli niebezpieczne miejsce, a amerykański pluton po powtórnym rozpoznaniu unieszkodliwił pułapkę.

Była to już trzecia tego rodzaju bomba- pułapka od początku VII zmiany w kwietniu br. Według PKW w Afganistanie, coraz więcej mieszkańców, m.in. z uwagi na własne bezpieczeństwo, informuje służby kontyngentu o aktywności rebeliantów. Tylko w ostatnim miesiącu mieszkańcy prowincji skierowali anonimowo, pod specjalny numer telefonu, ponad 50 wartościowych informacji, które przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa.