W wielokrotnie oklaskiwanym przemówieniu Benedykt XVI wzywał: "Droga młodzieży Sycylii, bądźcie drzewami, których korzenie sięgają rzeki dobra! Nie lękajcie się sprzeciwiać złu!" .

Reklama

"Razem będziecie niczym las, który rośnie, milczący może, ale zdolny wydać owoce, nieść życie i odnowić w głęboki sposób waszą ziemię! Nie ulegajcie podszeptom mafii, która jest drogą śmierci, nie do pogodzenia z Ewangelią, jak wiele razy powiedzieli wasi biskupi!" - mówił papież.

Przywołał postać zamordowanego przez cosa nostrę w 1990 roku sędziego Rosario Livatino oraz zabitego przez mafię w 1993 roku księdza Giuseppe (Pino) Puglisiego. Ich procesy beatyfikacyjne trwają.

Zwracając się do młodych Sycylijczyków, Benedykt XVI zapewnił: "Znane mi są wasze trudności w obecnej sytuacji społecznej, które są trudnościami młodych ludzi i rodzin dnia dzisiejszego, w szczególności na południu Włoch".

"Znane mi jest zaangażowanie, z jakim staracie się reagować i podejmować te problemy, mając u boku waszych kapłanów, którzy są dla was prawdziwymi ojcami i braćmi w wierze, jak był nim ksiądz Pino Puglisi" - dodał papież.