"Każdego roku umiera w Rosji z powodu palenia papierosów od 350 tys. do 500 tys. osób" - czytamy w programie antynikotynowym zamieszczonym w poniedziałek na stronie internetowej rosyjskiego rządu. W Rosji pali w zależności od regionu od 53 do 80 procent mężczyzn i od 13 do 47 procent kobiet. Wśród młodzieży pali 28-55 procent chłopców i 15-55 procent dziewcząt. Paczka papierosów kosztuje tu równowartość 1 euro.

Reklama

Rząd rosyjski postanowił zakazać wszelkiej reklamy papierosów od 2011 roku i zabronić palenia w "placówkach medycznych, sportowych i kulturalnych" i innych miejscach publicznych od 2015 roku.

Rosja stopniowo będzie zwiększać podatki od wyrobów tytoniowych, aby zrównać krajową cenę papierosów z cenami europejskimi - powiedział poniedziałkowemu wydaniu dziennika "Wiedomosti" Dmitrij Janin, jeden z autorów planu ograniczenia palenia. Kroki te powinny doprowadzić na dłuższą metę do zmniejszenia ilości palaczy o 25 procent.

Reklama tytoniu, zakazana w radiu i telewizji od 1996 roku, jest w dalszym ciągu dopuszczalna w prasie drukowanej, z wyjątkiem pierwszej i ostatniej strony, a także w metrze, na lotniskach i dworcach.

W Rosji paczka papierosów kosztuje około 40 rubli (1 euro). Można tu palić w restauracjach i barach, co jest zakazane w wielu krajach UE.

Rosja ratyfikowała w 2008 roku konwencję WHO w sprawie walki z paleniem, podpisaną przez ponad 100 krajów od jej przyjęcia w 2003 roku.