"Z tego, co nam powiedziano, wynika, że jest to sankcja po przyznaniu Nobla chińskiemu opozycjoniście" - powiedział Stanghelle telewizji TV2 Nyhetskanalen.

Reklama

Za niefortunne i smutne uznał odwołanie przedstawienia, które traktuje o możliwościach i prawach osób niepełnosprawnych. Musical zatytułowany "Some Sunny Night" miał być wystawiony przez norweskiego piosenkarza i skrzypka pochodzenia białoruskiego Alexandra Rybaka, zwycięzcę festiwalu Eurowizji 2009. Przedstawienia miały być pokazywane od początku listopada w Pekinie i mieście Wuhan w środkowych Chinach.

Odwołanie wystawienia musicalu to kolejny przejaw niezadowolenia Pekinu z uhonorowania Pokojową Nagrodą Nobla Liu Xiaobo. W poniedziałek chińskie ministerstwo rybołówstwa odwołało bez podania przyczyn spotkanie swego przedstawiciela z szefową norweskiego resortu rybołówstwa Lisbeth Berg-Hansen.

Tuż po ogłoszeniu w piątek przez Norweski Komitet Noblowski laureata tegorocznej nagrody władze chińskie wezwały ambasadora Norwegii w Pekinie, by zaprotestować przeciwko przyznaniu nagrody dysydentowi.

Liu Xiaobo otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla "za długą walkę bez przemocy na rzecz podstawowych praw w Chinach". Obecnie odbywa zasądzoną w 2009 roku karę 11 lat więzienia za zredagowanie manifestu, w którym domagał się przeprowadzenia reform demokratycznych w Chinach.