Wśród przybyłych do Brukseli osób znaleźli się najważniejsi przedstawiciele wolnomularstwa w UE, w tym wielcy mistrzowie z Belgii, Francji, Rumunii, Włoch i Luksemburga, a także przedstawiciele innych organizacji laickich z 11 państw UE. Nie było nikogo z Polski. Wśród zaproszonych gości znalazły się tylko dwie kobiety, w tym wielka mistrzyni z feministycznej loży we Francji. Do dialogu z ruchami niewyznaniowymi zobowiązuje Unię Traktat z Lizbony.

Reklama

"To spotkanie wyjątkowe. Jedynie w Europie mamy aż tyle ruchów niewyznaniowych. Nie ma żadnego innego miejsca, kontynentu, gdzie mogłoby mieć miejsce takie spotkanie" - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

W spotkaniu po stronie UE uczestniczyli także przewodniczący Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, Jose Barroso i Jerzy Buzek. Dyskusja dotoczyła zjawiska biedy oraz wykluczenia społecznego w UE. Analizowano zarówno powody biedy, jak i jej konsekwencje, zwłaszcza w kontekście ostatniego kryzysu gospodarczego. "To kryzys ludzki - przekonywał Buzek. - Ludzie biedni nie są wolni. A nie ma wolności, dopóki wszyscy nie jesteśmy wolni".

Na konferencji prasowej dziennikarzy bardziej jednak interesowało, czy przedstawiciele UE należą do lóż masońskich. Obecni Barroso i Van Rompuy (Buzka już nie było w tej części konferencji) zapewnili, że nie są, choć Barroso dodał, że każdy człowiek powinien mieć prawo nieodpowiadania na takie pytania. "W wielu dyktaturach, jak np. w Portugalii, przedstawiciele takich ruchów byli prześladowani" - powiedział.

Inne pytanie dotyczyło braku kobiet wśród ruchów niewyznaniowych. "Myślę, że zawsze będą loże, które będą działały tylko w gronie mężczyzn albo tylko w gronie kobiet, a inne będą mieszane" - powiedziała wielka mistrzyni z feministycznej loży we Francji Denise Oberlin.

Traktat z Lizbony w art. 17. przewiduje dialog między unijnymi instytucjami a Kościołami, wspólnotami religijnymi oraz organizacjami filozoficznymi i niewyznaniowymi. 19 lipca 2010 roku odbyło się podobne spotkanie, także na temat walki z biedą, tyle że z przedstawicielami Kościołów i religii. Jednym z celów nowej unijnej strategii UE 2020 jest redukcja do 2020 roku o 25 proc. liczby osób dotkniętych biedą i wykluczeniem społecznym.