Dziennik Gazeta Prawana logo

Drakńska kara. Uśpią psa za zaleganie z podatkiem

10 stycznia 2011, 18:15
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Drakńska kara. Uśpią psa za zaleganie z podatkiem
Shutterstock
Władze szwajcarskiej miejscowości Reconvilier w kantonie Berno wymyśliły sobie drastyczny sposób egzekwowania należnego podatku od właścicieli psów. Płaćcie - ogłoszono - albo wasze psy zostaną zlikwidowane.

W Reconvilier mieszka 2245 ludzi i 280 psów. Roczna opłata za posiadanie czworonoga wnosi 50 franków. Przedstawiciele lokalnych władz mówią, że właściciele psów zalegają z tymi opłatami na setki tysięcy franków. Twierdzą, że prawo kantonalne, pochodzące jeszcze z 1904 roku, zezwala na likwidowanie psów, których właściciele opłaty nie uiszczą.

Przedstawiciel władz Reconvilier, Pierre-Alain Nemitz, zapewniał w poniedziałek w rozmowie z Associated Press, że nie chodzi o masowe egzekucje psów, lecz o wywarcie presji na ludzi, którzy nie stosują się do reguł. Przyznał, że on sam i jego koledzy otrzymują pogróżki, od kiedy ich plan przedostał się do wiadomości publicznej.

Wielu Szwajcarów nie kryje oburzenia, podkreślając, że nie wolno przecież karać psa śmiercią za to, że jego pan nie zapłacił podatku.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj