Po uproszczeniu 1 stycznia zasad przyznawania obywatelstwa przez władze w Budapeszcie, obywatele Ukrainy o węgierskich korzeniach ruszyli tłumnie do konsulatów Węgier z podaniami o wydanie paszportu tego kraju - alarmują ukraińskie media. Według cytowanego wicepremiera Węgier Zsolta Semjena, w ciągu zaledwie jednego tygodnia węgierskie placówki konsularne otrzymały aż 5 tysięcy podań o przyznanie obywatelstwa.

Reklama

Duża ich część nadeszła do konsulatu w ukraińskim mieście Berehowo na Zakarpaciu. W graniczącym z Węgrami obwodzie zakarpackim mieszka 150 tys. osób pochodzenia węgierskiego.

Węgierscy dyplomaci na Ukrainie w nieoficjalnych rozmowach z PAP twierdzą, że zjawisko to nie ma charakteru masowego, po oficjalne komentarze w tej sprawie odsyłają zaś do MSZ w Budapeszcie. "Moja rodzina i znajomi na Zakarpaciu mówią, że kolejka chętnych do otrzymania obywatelstwa węgierskiego jest tak długa, że na liście oczekujących na wizytę w konsulacie są miejsca dopiero na maj" - powiedziała tymczasem PAP pani Natalia, pochodząca z Zakarpacia i mieszkająca w Kijowie obywatelka Ukrainy z węgierskimi korzeniami.

Jej zdaniem, ukraińscy Węgrzy starają się o nowy paszport przede wszystkim z pobudek ekonomicznych. "Z paszportem Węgier mogą podróżować bez wiz po krajach Unii Europejskiej, gdzie mogą podejmować pracę" - zaznaczyła.

Od 1 stycznia obywatelstwo węgierskie mogą uzyskać cudzoziemcy bądź ich potomkowie, którzy byli obywatelami Węgier do 1920 r. lub w latach 1940-45, ponadto znają język węgierski i nie stanowią zagrożenia dla państwa węgierskiego.