Komisja ponownie przeanalizuje okoliczności wypadku w Camarate na przedmieściach Lizbony, gdzie 4 grudnia 1980 roku rozbił się samolot Cessna z premierem Francisco Sa Carneiro, ministrem obrony narodowej Adelino Amaro da Costą oraz czterema innymi osobami na pokładzie.

Reklama

Na pierwszej sesji Campos Ferreira, członek komisji z ramienia Partii Socjaldemokratycznej, zaapelował o pilne przesłuchanie Souto Moury, byłego prokuratora generalnego Portugalii. Deputowany wskazał na konieczność zapoznania się z wyjaśnieniami na temat "zaniechania przez Ministerstwo Spraw Publicznych wykonania zaleceń poprzedniej komisji parlamentarnej", która za przyczynę katastrofy uznała zamach. "W pierwszej kolejności musimy ustalić, dlaczego ministerstwo nie podjęło żadnych działań w tej sprawie" - powiedział Campos Ferreira.

Obecna komisja jest już dziewiątą w historii portugalskiego Zgromadzenia Republiki, badającą przyczyny katastrofy, w której zginął premier Sa Carneiro. Poprzednia zakończyła prace w 2004 roku.

Przewodniczący Zgromadzenia Republiki Jaime Gama poinformował, że komisja ma 90 dni na zakończenie prac.

Według deputowanego Partii Socjalistycznej i przewodniczącego nowej komisji Ricardo Rodriguesa, na początku niezbędne będą działania służące określeniu wewnętrznego regulaminu tego nowego organu parlamentarnego. "Musimy ustalić, czy możemy oprzeć funkcjonowanie nowej komisji na zasadach, na których bazowała poprzednia", powiedział Ricardo Rodrigues.

Francisco Sa Carneiro urodził się w 1934 r. w Porto. Był założycielem i liderem Demokratycznej Partii Ludowej, która dała początek Partii Socjaldemokratycznej. Pełnił urząd premiera Portugalii od stycznia 1980 roku.