"Mogę potwierdzić, że Szwajcaria zamroziła, ze skutkiem natychmiastowym, potencjalne aktywa byłego egipskiego prezydenta" - powiedział rzecznik szwajcarskiego MSZ Lars Knuchel i wyjaśnił, że aktywa te zamrożono na trzy lata.

Reklama

Nie ujawnił, o jakie aktywa chodzi i gdzie się one znajdują. Zaznaczył natomiast, że zamrożenie aktywów dotyczy także ludzi z otoczenia Mubaraka i że celem tego posunięcia jest "ograniczenie ryzyka, że środki państwowe (Egiptu) zostaną splądrowane". Powiedział, że Mubarak i jego ludzie m.in. nie będą mogli sprzedawać nieruchomości.

Szwajcaria zamroziła aktywa byłego prezydenta Tunezji Ben Alego, obalonego w zeszłym miesiącu, a także aktywa dotychczasowego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej Laurenta Gbagbo, który według społeczności międzynarodowej przegrał listopadowe wybory prezydenckie, ale odmawia zrzeczenia się władzy.

Reuters akcentuje, że w ostatnich latach Szwajcaria, przez wielu uważana za raj dla nieuczciwie zdobytych majątków, usilnie pracuje nad zmianą tego wizerunku.