Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton oświadczyła w poniedziałek, że przerażaniem napełnia ją informacja o zabójstwie polskiego salezjanina ojca Marka Rybińskiego w Tunezji i zaapelowała do władz o zagwarantowanie tolerancji i swobód religijnych w kraju.

Reklama

"Jestem przerażona wieściami o śmierci polskiego księdza katolickiego Marka Rybińskiego, którego znaleziono zabitego w Tunezji i kieruję szczere kondolencje na ręce jego rodziny. Tunezja była tradycyjnie ziemią tolerancji religijnej i podkreślam wagę, by tak było dalej, tak by zbudować w pełni demokratyczne rządy oparte na poszanowaniu praw człowieka i podstawowych wolności" - oświadczyła Ashton w komunikacie prasowym.

Szefowa unijnej dyplomacji wyraziła przekonanie, że swoboda religii jest uniwersalnym prawem człowieka i powinna być chroniona wszędzie i wobec każdego."Dlatego wzywam tunezyjskie władze, by w dalszym ciągu chroniły i stały na straży praw obywateli do swobodnych praktyk religijnych, bez strachu przed nietolerancją i atakami" - podkreśliła Ashton. "Ta zbrodnia powinna zostać zbadana, a jej sprawcy postawieni przed wymiarem sprawiedliwości" - zaapelowała.

W sobotę około 15 tys. osób przemaszerowało ulicami Tunisu, protestując przeciw zabójstwu polskiego księdza i nawołując do tolerancji religijnej. Protestujący skandowali: "Terroryzm nie jest tunezyjski" i "Religia jest sprawą prywatną".

Polskiego salezjanina znaleziono w piątek z podciętym gardłem w garażu prywatnej szkoły religijnej w podmiejskiej dzielnicy Tunisu, Manubie. W sobotę rząd Tunezji potępił zabójstwo polskiego księdza i zaapelował do "wszystkich duchownych oraz podmiotów społeczeństwa obywatelskiego" o zdecydowane działania, "by uniknąć powtórzenia się podobnych aktów".